| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma poate ajuta cineva cu o problema la un laptop Asus, model F451M, Procesor Intel Celeron 1. 86Ghz, 4Gb ram si HDD de 500Gb cu placa video cu HDMI si anume nu am sunet pe HDMI. Driverele sunt instalate iar daca vreau sa instalez driverele de multimedia imi spune ca nu am minimum hardware requiert.Este instalat windows 7 home premium pe 32biti.Din pacate alte solutii sa am sunet nu sunt intrucat este un televizor doar cu intrari HDMI si USB.Sa il trec pe windows10? Dau funda.Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci poate fi o defectiune fizica la mufa de iesire, la mufele sau cablul HDMI sau la mufa TV-ului. Ar trebui incercat cu alt cablu si cu alt PC (laptop). Apoi ar trebui dus laptopul tau la alt TV pentru a vedea care-i cauza.

16 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Seteaza portul HDMI ca dispozitiv implicit de redare!

| osaandy a răspuns (pentru CPAElites):

Ok.....si cum fac asta?

| Salontanul a răspuns (pentru osaandy):

In calea de sunet, setezi ca implicit. Mergi pe fiecare la Palyback device si dai disable la celelate si la HDMI ii dai "Set As Default Device" cu click dreapta.

| osaandy a răspuns (pentru Salontanul):

Da dar in calea de sunet nu imi apare decat speakers

| Salontanul a răspuns (pentru osaandy):

Atunci te rog sa te uiti in Device Manager si sa-mi spui daca apare ceva cu semnul exclamarii sau intrebarii.

| osaandy a răspuns (pentru Salontanul):

Nu nu apare nimic cu semnul exclamarii

| osaandy a răspuns (pentru Salontanul):

Cablul este bun fiindca functioneaza pe decodorul digital.Imagine si sunet

| Salontanul a răspuns (pentru osaandy):

Atunci ramane problema doar la laptop. Ar trebui sa-l vada un specialist.

| osaandy a răspuns (pentru Salontanul):

Problema la laptop.Probabil la placa de baza sau conectorul HDMI.Mersi oricum de ajutor

| Salontanul a răspuns (pentru osaandy):

Mersi si eu!

| Salontanul a răspuns (pentru osaandy):

Atunci poate fi o defectiune fizica la mufa de iesire, la mufele sau cablul HDMI sau la mufa TV-ului. Ar trebui incercat cu alt cablu si cu alt PC (laptop). Apoi ar trebui dus laptopul tau la alt TV pentru a vedea care-i cauza.

| CPAElites a răspuns:

Daca doresti, iti pot rezolva problema prin teamviewer.
Spune skype-ul.

| Iunix a răspuns:

Conectează laptop-ul la tv prin cablul HDMI și dă voluml mai tare la televizor.

| Gaby_CH_2000 a răspuns:

Depinde ce placa ai loat

| Salontanul a răspuns (pentru Gaby_CH_2000):

Placa de surfing sau de ce? Sau nu stii ca la laptop toate sunt integrate?