| NlCKY a întrebat:

De curand mi s-a stricat laptopul si as dori sa imi cumpar unul nou. Ma intereseaza un laptop intre 1500 si 2000 de ron, de dimensiune medie. Sunt constient ca nu imi pot cumpara cine stie ce laptop, dar evident imi doresc sa fie unul cat mai bun. Prioritatile mele ar fi urmatoarele:
1. Sa fie fiabil (materiale bune, sa fie o marca de incredere).
2. Sa fie rapid (din cate am inteles memoria SSD e destul de importanta cand vine vorba de asta).
3. Dimensiuni medii (nu ma intereseaza un laptop subtire, dar tinand cont ca din cand in cand trebuie sa ies cu el din casa, as prefera sa nu fie unul foarte mare si greu).
4. Pe cat se poate, sa poata fi utilizat si pentru jocuri (nu ma joc deloc des si in niciun caz nu sunt la curent cu noile jocuri, totusi, daca ma apuca damblaua si as vrea sa ma joc un joc nu prea pretentios, am inteles ca ar fi important ca placa video sa fie dedicata).
5. Bateria.

Nu stiu daca la banii astia pot primi tot ce imi doresc, tocmai din acest motiv va intreb pe voi.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Eu zic sa te duci pe ce a spus NLS, maxim daca vrei ACER https://l.profitshare.ro/l/7404769 aceiasi bani, dar bateria mai micuta si n-ai card reader etc. Daca ti se pare mai ok "ca brand" e bun. Totusi, as merge pe HP in situatia de fata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/35IDIbM 1141 lei cu upgrade la memorie.
Cu 500 lei mai pui un SSD. Si ai 12 luni garantie. https://bit.ly/34nc1GJ
Procesorul este pe locul 11: https://bit.ly/2UVHBIj

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Ce am pus eu are placa video dedicata mai eficienta decat cele incorporate.

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Mai eficienta decat Vega 8?
Cand or zbura...

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Vrei sa incetezi? Te uiti la ce pret este al meu si ce pret este al tau? Am zis eu ca este mai bun al meu decat al tau? Sau te trezesti comentand aiurea doar ca sa faci in ciuda? Astea-s copilarii ce faci! Si dincolo te-ai luat de mine cu nu stiu ce buton de resetare de care eu nu spusem nimic. Hai sa fim maturi! Daca esti doar un copil retardat, macar spune-mi sa te blochez si scap de tine.

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Nu iti fac in ciuda deloc, scuze daca asta ai inteles, am fost mai acid pentru ca m-a revoltat rezultatul in sine in cazul de fata.
Adica laptopul acela nu isi merita banii, precum nici cel al lui Gabi nu merita 1300. (doar 2 nuclee, ecran foarte mic, HD620, SSD foarte mic)
Bugetul maxim pe care il poate cheltui pe un laptop spune omul ca e maxim 2000.

Perfect de acord ca astea refurbished au MATERIALE PREMIUM, am si eu unul, si e parca alta mancare de peste.
Insa cand iei un laptop nu te ajuta sa vopsesti gardul si sa arunci gunoiul dupa.

Pentru 760 RN in plus fata de varianta ta:

---un ecran de 15" 1920x1080
---procesor din 2019 4 nuclee / 8 threaduri
---o baterie care tine garantat 3, 5 ore (si e NOUA)
La acel Latitude E5440 se garanteaza 1 ora, si nu au nimic de castigat minimizand acel numar.

---video integrat de vreo 3 ori mai puternic decat dedicata 610M (care dateaza fix din 2011)

---aceeasi cantitate de RAM, dar DDR4
---SSD de 512 in loc de HDD de 500.

Daca ar fi aratat macar impecabil varianta ta la banii aceia, dar e grad B: pete de presiune pe display, capac DVD-RW lipsa...

Si la final, adaugand SSD-ul in joc, diferenta e de ~ 260.

Ti se pare ca nu merita punctele de mai sus ramase?
Ar merita si numai pentru video!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nou nu gasesti nimic decent in banii astia, SUB NICI O FORMA. Acum, ca am rezolvat dilema asta, uite ceva cum trebuie, cu garantie, care isi merita banii: https://www.pchouse.ro/......ished.html - 1659 RON cu licenta de Windows 10 Professional si SSD de 256 GB.

| NLS a răspuns:

Sub 2000 nu gasesti laptopuri pentru jocuri.
Acelea incep pe la 2500.

https://www.pcgarage.ro/......edos-grey/

Eu as lua asa ceva:
Diagonala 15.6 inch
Rezolutie 1920 x 1080 pixeli

CPU AMD Ryzen™ 5 3500U (4M Cache, 2.1 GHz up to 3.70 GHz)

Numar nuclee 4
Numar thread-uri 8
Tehnologie 14 nm

Procesor grafic integrat Radeon Vega 8

DDR4 8 GB (2x4GB)
Frecventa 2400 MHz

Capacitate SSD 512 GB
Tip SSD M.2 PCIe

1.8kg, deci greutate acceptabila. (ultraportabilele au procesoare si mai slabe, nu te poti juca deloc. Si sunt mai scumpe)

sau varianta pe negru, cu 100 RON mai ieftina

https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

| Eugen80 a răspuns:

Intre 1500 si 2000 lei nu gasesti cu materiale bun, de calitate.
Sa fie fiabil se poate, dar depinde mai mult de cum il folosesti tu si sa-l intretii cum trebuie. Sa nu-l iei in pat sau sa-l pui pe suprafete murdare, sa nu-l fortezi, sa nu-l sochezi, sa nu-l lovesti.
Daca vrei sa joci jocuri trebuie sa aib placa video separata, ceea ce inseamna ca in acei bani nu gasesti nimic ok. Apoi un laptop cu palca video separata are mari sanse sa se arda acel cip in timp din cauza temperaturilor, deci scade fiabilitatea.
Bateria la toate tine in functie de aplicatiile pe care le folosesti. Daca ai wifi conectat, dai luminozitatea maxim si vre sa te si joci ceva sau sa rulezi continuu Youtube, scade dureta bateriei la mai putin de jumate.
Recomand ca marca HP sau Dell. Procesor iti permiti i5 sau Ryzen 5. Pe Ryzen va merge si cu placa vidoe onboard ceva jocuri, dar se va incinge mai tare. I5 consuma mai putin si e mai fiabil in timp, dar jocuri mai slab.
In rest, da cautare si vezi care se incadreaza in banii tai, eu nu pot sa-ti dau decat recomandari, din punct de vedere al componentelor.
Nu conteaza ca are HDD normal, il poti inlocui cu un SSD oricand. Nu conteaza ca are doar 4 gb, majoritatea suporta sa pui 8 gb.