| Alecsander98 a întrebat:

Detin o imprimanta HP deskjet 1050 model J410a. Astazi am fost sa ii reincarc cartusele si doar pe cel negru au putut sa il reincarce. Am bagat cartusul negru in imprimanta iar acum sclipeste beculetul care semnifica lipsa de cartus negru si nu printeaza nimic. Ce as putea sa ii fac? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Faza e ca ar trebui sa te lase sa printezi, cel putin in cazul HP. Chestia e ca odata reincarcate cartusele nu stiu ce cip de pe cartuse se scurtcircuiteaza si din aceasta cauza imprimanta nu mai detecteaza cartusul sau nivelul de cerneala din cartus, incearca sa incarci si cartusul color sa vezi ca poate el o sa mearga.

| Alecsander98 explică (pentru MihaiNicu23):

Dar problema e ca am pus cartușul color care e gol in locul lui la imprimantă si beculetul lui nu sclipeste...doar ala pentru cartusul negru

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru Alecsander98):

Poate ai vreun prieten cu imprimanta ca a ta sa incerci cartusul la el, poate s-a scurtcircuitat cipul.

| Alecsander98 explică (pentru MihaiNicu23):

Din pacate nu... Pana la urma am sa cumpar un alt cartuș

| dannyel86 a răspuns (pentru Alecsander98):

Nu cumpara un alt cartus pana nu incerci sa rezolvi problema de unul singur.
1. Scoate cartusul si tamponeaza-l pe un servetele uscat (sa vezi daca lase urme - dungi sau pete mai mari).
2. Uita-te la contactele de pe suportul in care sta cartusul in imprimanta (daca e murdar de cerneala, nu il va recunoaste; stergi usor suprafata cu un material moale uscat, chiar un servetel).
Multifunctionala ta foloseste cartus 301, pe care il am si eu.
In 6 ani de zile l-am schimbat o singura data!
Daca nu sunt probleme cu cele doua componente, cand e imprimanta pornita, scoti cablul de alimentare de pe dispozitiv, apoi din priza, pentru a reseta imprimanta. Vei deconecta si cablul usb, care face legatura cu pc-ul sau laptopul.
O lasi 30 de minute, apoi reconectezi toate cablurile si vezi daca problema se rezolva sau nu.