| EaEmma a întrebat:

Bună ziua! Exista site - uri unde se pot găsi persoane doar cu ajutorul unei poze?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca ceea ce cauti tu nu este pistolul cu apa oferit de google images, ci de niste softuri ce le detin serviciile secrete gen CIA

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Daca CIA intra in posesia unei poze cu mine, in sensul ca o gaseste pe strada (spun asta in ideea ca nu exista nici un fel de martor care sa poate fi constrans sa ofere informatii despre cel din poza ), imi pot identifica cel mult... nationalitatea, si cam atat.
Daca eu nu am respectiva poza sau alte poze asemanatoare postate pe internet, nici o sansa.

| sierra1 a răspuns:

Incearcă aici, garantat:

https://www.sri.ro/surse-secrete-umane

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Ha, l-or fi având lăudăroșii ăia pe James Bond?! ))

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tineye https://tineye.com/
Google Image, (laptop, PC)
Google Reverse Image; Aipoly, (telefon) etc
https://www.noobz.ro/......otografie/
https://www.capital.ro/cum-cauti-pe-google-folosind-o-imagine-1.html

Dacă sunt persoane/imagini publice, găsește imagini identice sau similare.
Dacă sunt poze din albume personale, care nu au fost postate pe alte siteuri, ori apar pe Facebook, ori pe Instagram, dar pentru o audiență restrânsă, atunci șansele sunt minime, spre deloc...

| NLS a răspuns:

Motorul de cautare Google poate identifica si gasi o poza identica cu cea pe care ai gasit-o tu undeva pe net.
Sunt mari sanse ca tu sa fi gasit poza pe un site unde nu exista nici o descriere despre persoana din poza, insa daca acea poza a fost urcata si in alte locuri pe net (insotita de o descriere a persoanei), Google o va gasi, si in functie de informatia disponibila la noul link, vei putea afla cine e individul.
PS: functioneaza in special pentru persoane cunoscute, publice, nu pentru... mine, de exemplu.

Ar mai fi Google Lens, dar in multe zone nu are suport, si la fel, gaseste doar persoane care mai au poze postate pe internet.

| EaEmma explică (pentru NLS):

Poza este făcută de mine, nu este luată de pe niciun site.

| NLS a răspuns (pentru EaEmma):

Nefiind inregistrata in nici o baza de date (Google, sau alta), nu ai cum sa gasesti ceva.
Si Shazam sau SoundHound functioneaza la fel: gasesc melodii dar comparand ce aud, cu baza lor de date.

| floresdemayo a răspuns (pentru EaEmma):

Să înțeleg că, ai făcut o poză unui tip, apoi vrei să afli cine e, cum il cheamă etc, pornind de la acea fotografie? Nu sunt șanse de-a afla așa... Imi pare rău.

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Pardon, ia uită-te la link-ul propus mai sus

| EaEmma explică (pentru floresdemayo):

Mă gândeam că sunt șanse foarte reduse. Oricum, mulțumesc!

| EaEmma explică (pentru sierra1):

Mulțumesc!

| EaEmma explică:

Mulțumesc, tuturor pentru răspunsuri! Va rămâne la latitudinea autorităților.

| floresdemayo a răspuns (pentru EaEmma):

Aoleu, atât de departe s-a ajuns, vorbești de autoritati?
Și eu care credeam că e vorba de un băiat timid si frumos care ti-a zâmbit, dar n-a avut curaj sa se prezinte...))

Dacă persoana pe care o cauti ti-a facut ceva, poti posta imaginea pe care o ai, pe contul tau de Facebook si sa intrebi cine o recunoaste... Sau, soliciti ajutorul politiei locale că o publica ei...

| EaEmma explică (pentru floresdemayo):

Nu am voie sa postez pe Facebook nicio informatie. Daca aveam voie era foarte simplu.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Lents de la Google? Eu 8l am in telefon si stiu ca imi face traducei si chiar imi gaseste si imagini similare daca fac o poza gen o locatie sau ceva de genul...

| EaEmma explică (pentru TeodorescuAndrei):

Am încercat, dar fără succes.