| AleBoc a întrebat:

Ieri mi-am cumparat un cablu de date si astazi am observat ca calculatorul nu il recunoaste ( nici in fata nici in spate). Telefonul se incarca atunci cand cablul de date se afla in calculator, dar acesta nu reactioneaza. Ce ar trebiu sa fac? ( Mentionez ca nu am primit un cd pentru instalare ).

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cablul e cablu, adica niste fire, cu doua mufe la capete. Ce sa recunoasca? Niste fire? Aici e vorba de telefon, nu de cablu! Ai card in telefon? Daca ai card trebuie sa ti-l vada ca pe un stick. Daca nu ai, atunci iti trebuie drivere. Driverele telefonului. Care nici macar nu ai spus ce model e. Probabil e secret! Te duci la producator si cauti driverele pentru modelul tau! Si e normal sa se incarce, e una din functiile acelui cablu, atat timp cat nu alegi din meniul telefonului ce vrei sa faci cu el. Trece automat in modul de incarcare!

| DituAndrei99 a răspuns:

Pai vezi daca la telefon, atunci cand il conectezi la calculator iti apare ceva pe ecran.dai la storage sau ceva de genu si dupa aceea s-ar putea sa-l recunoasca

| Lampy a răspuns:

Cablul de date il bagi in fata unde bagi stiku.
Daca vezi ca nu merge si nu iti intra intr-un setup al acestuia cauta niste updateuri de la win. Ai win 7? Daca da, windosul ti-le v-a gasi singur. Sper ca te-am ajutat funda?big grin

| Lampy a răspuns:

Buna. Ce fel de win folosesti daca folosesti win 7, trebuie sa iti intre intr-un fel de setup, cum face cu stiku, l-ai bagat in fata acolo unde adaugi stiku, nu?
Sper ca te-am ajutat big grin

| AleBoc explică (pentru Lampy):

Nu, nu am ''win 7'' si da, l-am bagat in fata.