| Deea_Andreea_1985_7Jem a întrebat:

In urma cu vrei 2 ani pc-ul meu s-a stricat. Pur si simplu nu se mai deschide adică pornește sursa de monitorul nu. Știți ca ar trebui sa se audă ceva când pornești sursa un sunet pe care il scoate orice uitate, dar la mine nu se aude. Problema e ca am nevoie urgent de niște poze pe care doar pe pc-ul ala le aveam. Știți cum as putea sa deschid pc-ul ala? Ce e defect la el? Mi-a zis cineva ca e posibil sa fie stricata placa video. Sau pot sa conectez hardul de la pc la un laptop? Dacă da cum? Va rog ajutați-ma!

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Il poti citi ca si hdd extern conectat la laptop. insa trebuie sa cumperi o cutie de lectura in care introduci hdd de la pc-ul stricat. e un hdd de 3, 5", deci acea cutie de lectura trebuie sa fie de 3, 5". spun asta deoarece sunt si de 2, 5" adica pentru marimea unui hdd de laptop.
in Romania, cum suntem asa de destepti in toate acea cutie de lectura se numeste
Rack Hard-disk. ca doar vorbim romaneste...
important, incearca sa o cumperi compatibila atat pentru conexiune sata cat si ide.
bafta.

| Deea_Andreea_1985_7Jem explică (pentru gelu1970):

Poți sa îmi dai un link mai exact cu ce trebuie sa îmi cumpăr? Ca îmi e sa nu cumpăr altceva

| gelu1970 a răspuns (pentru Deea_Andreea_1985_7Jem):

Http://www.emag.ro/rack-hard-disk/c
retine:
de 3.5"
si ide sau sata, sau cu ambele conexiuni disponibile.

| gelu1970 a răspuns (pentru Deea_Andreea_1985_7Jem):

Uite. acesta e rentabil, si tind sa cred ca ai un hdd tip SATA
http://www.pcgarage.ro/rack-uri/4world/05297-black/

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

S-ar putea sa fie placa video.In cazul in care aveai placa dedicata(adica placa video separat de cea integrata pe placa de baza) incearca sa conectezi cablul de la monitor la placa integrata(cealalta mufa din spatele pc-ului) si atunci il va porni cu aceea(asta evident dupa ce indepartezi placa dedicata de pe placa de baza).O alta modalitate ar fi sa conectezi hardul la un alt pc.La laptop nu se poate doar daca e hard extern!

| Deea_Andreea_1985_7Jem explică (pentru derEinzelgängerWolf):

Am placa dedicată. parca tin minte ca am conectat si la cea integrată dar nuca mers. oricum o sa încerc din nou.si am uitat sa precizez eu înainte de toate astea am schimbat pasta de la procesor. E posibil sa fie de la asta?