| SANDREIH a întrebat:

In urma unui update la windows 10 aseara, cand pornesc calculatorul, abia daca trec 5 secunde ca deja se si restarteaza si face asa pana la infinit, nu imi dau seama exact ce problema are, daca e de la hard, de la rami, sursa, placa video etc.
Nu cred ca e vreo problema cu placa video pentru ca schimband si cablul pe placa de baza, nu imi apare imagine pe monitor, am incercat sa apas F8 pentru intrare in BIOS si nimic, nu apare imagine si se restarteaza singur.

PC-ul nu este slabut deloc, GTX 970, I5-4460, 16GB RAM, 1TB hard fara SSD si nu as vrea sa imi cumpar alt calculator pentru ca cei de la Microsoft scot update-uri care iti strica sistemul.

Ce as putea sa fac in acest caz, cum as putea afla mai exact de la ce componenta se restarteaza.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

E putin probabil sa fie o cauza hardware chiar dupa update.
Posibil sa-ti fi crapat windowsul.
Poti sa bagi un stic si sau dvd cu windows si sa dai un repair.
Faza cu restartu poate sa fie si de la temperaturi ridicate dar si cand o piesa e pe duca, mai ales sursa sau hdd.
La hdd si ram iti apare blue screen cu un cod de eroare.
Dar cum am zis, e putin probabil sa fie ceva hardware chiar dupa update.
Mai mult ca sigur e windowsul!

| SANDREIH explică (pentru ROB3RT89):

Deci sa inteleg ca daca bag un stick de windows 10 ar trebui sa imi booteze pe el nu? Pentru ca deocamdata eu nu apuc sa vad o imagine pe desktop, ca sa vad exact daca am ceva erori sau nu.

Temperaturi ridicate nu am pentru ca aveam un program de monitorizare si in jocuri si mai mult de 50 de grade placa video si 40 de grade placa de baza nu au trecut.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru SANDREIH):

Nu booteaza, numai daca dai tu.
Eu ti-am zis sa bagi un stic/dvd si sa dai repair(iti repara windowsul)
Bluescreen apare pana sa-ti intre in windows(daca e ceva hardware si uneori si software) are un cod de eroare pentru fiecare.

| Bula a răspuns (pentru ROB3RT89):

A scris ca NU APARE NIMIC PE ECRAN la pornire.
Citeste mai atent!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Bula):

I-am zis posibile cauze sa inteleaga, eu i-am recomandat din start repair, citeste tu mai atent!

| SANDREIH explică (pentru ROB3RT89):

Nu vad nimic pe ecran cand dau start la PC ca dupa aia sa se restarteze singur.

| Bula a răspuns (pentru ROB3RT89):

Daca nu apare NIMIC pe ecran, chiar inainte de boot, atunci cum sa dea repair?
E clar ca auto-testarea sistemului sau video nu functioneaza!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru SANDREIH):

Incearca delete sau f2 si vezi daca iti intra in bios.
Pentru repair dai f12 si trebuie sa abara boot option!

| SANDREIH explică (pentru ROB3RT89):

Pana la urma ieri am reusit sa rezolva situatia.
Aveam ecranul negru pentru ca aveam si TV conectat la el si pe TV apara BIOS-ul si pe monitor aparea sigla de windows si mesajul cu "Restoring to previous system settings" ceva de genul si apoi se restarta si facea asa la infinit.
Am reusit sa intru in BIOS pentru setarea prioritatiilor de bootare, din pacate nu puteam sa dau repair pentru ca atunci cand dadeam pe el, aparea mesajul ca ar incerca sa repare si apoi iar se restarta.
Am sters toata memoria hardului, am facut alte partitii cu diskpart si am reusit intr-un final sa instalez windows 10, impreuna cu orice setup de drivere etc.
Si cand sa pun peste el alt windows, numai ca sa pastrez datele mele nu ma lasa, gem ca nu poate peste partitia asta ca nu e de tip GPT.
Am scos TV-ul pentru ca aparent si el imi face figuri cand imi fac update la placa audio sau placa video, ca schimba default device si se seteaza automat pe TV, nu stiu de ce, pana si la munca unde am 2 monitoare, pe cel secundar setat apare imaginea de BIOS si pe main apare cel de login.

Macar acum pot sa stau linistit cand stiu ca doar pe parte de windows a fost problema si nu si de hardware, asta ar fi insemnat componente noi, va trebui sa imi cumpar si un alt hard sau chiar un ssd+hdd pentru ca si acum dupa un fresh install se misca putin greu.

Doar o intrebare, cum as putea sa fac rost de driverele de pe placa de baza, daca cd-ul este in alt oras, eu fiind cu munca in altul.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, lasa o oracalculatorul nepornit, sa se raceasca. Daca dupa acesta apare ceva pe ecran la pornire, atunci trebuie curatat si re-montat cu mare grija si pricepere sistemul de racire a procesorului.

In al doilea rand, trebuie scoase si re-montate cu grija, pe rand, placa video si memoriile RAM.

Daca cele de mai sus nu rezolva problema sau daca nu te pricepi, atunci:
Cel mai bine este sa apelezi la un specialist /service pentru depanare!

| SANDREIH explică (pentru Bula):

L-am lasat toata seara si face la fel si in aceasta dimineata, din ce am inteles nu ar trece de acel POST, ca dupa aia sa intre pe sistemul de operare.

| Bula a răspuns (pentru SANDREIH):

Din acest motiv ti-am scris sa incerci, pe rand, placa video, memoriile, service-ul.

| SANDREIH explică (pentru Bula):

O sa le incerc dupa ce ajung de la munca.

| SANDREIH explică (pentru Bula):

Este normal ca dupa ce pornesc PC-ul, sa se auda un BEEP scurt? Se aude acest BEEP doar cand pornesc PC-ul si face asa inca de cand l-am montat acum 2 ani si pornit.

| SANDREIH explică (pentru Bula):

Salutare, placa video este de tipul GIGABYTE GA-B85-HD3-A, deci sa inteleg ca daca face un BEEP este okay, dar nu inteleg de ce nu apare imagine pe ecran ca sa vad exact daca am ceva eroare sau nu, nu pot intra in bios, este posibil sa fie si ceva stricat la carcasa, gen sa se fi stricat butonul de restart si sa intre in loop?

| Lioana a răspuns:

Problema vine de la acel update. Unele update-uri mai mult strica. Da restabilire situatie anterioara daca poti.

| SANDREIH explică (pentru Lioana):

Cum as putea sa dau System Restore daca nu trece de POST?

| Lioana a răspuns:

La mine la laptop a functionat prin apasarea tastei F12 in secunda restartului. A intrat in Boot Menu si acolo aveam optiunea HDD Recovery.
Daca nu merge cu asta incearca cu alte F-uri.