| Scremer a întrebat:

Buna ziua lume as vrea sa va pun o intrebare ce parere aveti despre aceasta configuratie de mai jos.

Procesor: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i7-3770k-35 -ghz-box/

Placa de Baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/z87-hd3/

Placa Video: http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/

Memori Ram: http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

HDD: http://www.pcgarage.ro/......barracuda/

SSD :http://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/120gb-sata-iii-25-in ch-v300-ssdnow/

Sursa: http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-p lus-500w/

Carcasa: http://www.pcgarage.ro/carcase/cm-storm/enforcer/

Ventilatoare: http://www.pcgarage.ro/......0-red-led/

Astept parerile voaste, acesasta configuratie am facut-o pentru gaming astept parerile voastre vreau sa va spun ca la memori ram am luat 2 de 8gb este kit si in total este 16gb daca merge pe aceasta palca de baza si poata sa duca placa de baza procesoru si placa video :D

Scuzati categoria daca n-am pus-o bine:D

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Uite recomandarea mea: http://www.mediadot.ro/wishlist/30543/
Ti-am pus un procesor Intel Haswell cu o placa de baza compatibila, 8GB ram si 1TB stocare rapida, o super sursa si o carcasa cu 3 ventilatoare incluse, cu maner de manevrabilitate si tot ce ai nevoie.

Mare grija la ITG asta, care vrea sa te insele, uita-te in linkul lui exista un voucher acolo la sfarsit, vrea sa te pacaleasca, sa faca bani pe spinarea ta, sa-si bata joc de tine.

De asemenea, la MediaDOT iesi mult mai ieftin. Daca nu e suficient asta, poti beneficia, daca nu ai timp sau nu te pricepi foarte bine la componente de ansamblare GRATIS. De asemenea, poti tot GRATIS sa ceri update de bios la placa de baza, desi fiind generatie noua, nu e cazul.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

| SpecialistIT a răspuns (pentru SpecialistIT):

Eu as merge CLAR pe GTX 770 de la Gigabyte, care are cea mai silentioasa racire dintre toate. Totusi, daca ti se pune pata pe MSI, uite aici: http://www.mediadot.ro/......n-frozr-iv

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Dar procesorul pe care l-am pus eu nu este bun? http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3570k-34ghz-box/?

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Vei face overclock? In plus, e generatia veche, Ivy Bridge, eu am pus Haswell.

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Mie nu mi s-a pus pata pe MSI dar eu m-am gandit la un GTX 770 pentru ca mi se pare o placa buna big grin

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Gigabyte-ul este cel mai silentios, unde pui ca este si putin mai ieftin. Oricum toate la MediaDOT sunt mai ieftine, peste toate celalalte facilitati care le ai la ei.

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Nu voi face OC nu ma prea stiu eu la din astea eu doar vreau sa-mi mearga jocurile bine la grafica maxima fara nici o problema si plus ca vreau sa ma apuc de youtube deci ar trebui sa mearga si cand filmez fara a sacada si din astea sa mearga la grafica maxima fara nici o problemabig grin

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Si mam mai gandit sa-mi pun 16gb Ram ca sa am sa-mi mearga totu fara probleme ca poate o sa vreau sa deschid un serv si noa sa am ramibig grin

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Daca nu faci OC, nu are rost si mai ales logica sa cumperi un procesor cu K in coada, care inseamna ca este de overclocK. Mergi pe configuratia mea, chiar nu ai ce sa cumperi mai bine de atat. Poti sa intrebi si pe altii, dar pierzi timpul. Din partea mea, mai deschide o intrebare, punand configuratia mea... Nu ai ce sa imbunatatesti, dar te las sa te convingi. Stiu cum sunt romanii ca au nevoie de 3-4 pareri inainte. Mergi cu incredere.

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Cumpara 8GB ram acum, cum ti-am pus eu si pe viitor mai cumperi 8GB, daca simti ca ai nevoie, ca nu e suficient. Sau ma rog, daca vrei tu din prima 16, dubleaza ce ti-am pus acolo.

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Pai vreau sa nu am probleme sa schimb iarasi peste 2-3 ani sa ma tina macar vreo 5-7 ani cemi cumpar acuma si miai putea recomanda si nite ventilatoare sa mai pun la acea carcasa si inca o intrebare daca comand asta se poate lua si in rate de la ei de pe site si vreau sa imi fie si asamblat bine ca stiu ca a patit un prieten de-al meu a cerut asamblare si nu la asamblat bine si a trebuit sal desfaca si sa sil re asamblezebig grin

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

La MediaDOT ansamblarea e facuta de profesionisti, ei cu asta isi castiga painea, nu de amatori ca la alte magazine.
Da, poti lua in rate. Cel mai bine, este, din punctul meu de vedere sa le dai un telefon sau un mail si sa-ti explice tot ce ai nevoie.
Marele avantaj la MediaDOT sunt serviciile foarte bune, ansamblarea si update-ul de bios gratis plus desigur, showroomul superb, daca l-ai vazut.
Deci, in concluzie, da-le un mail cu ceea ce vrei sa faci, acolo la contact si te lamuresc ei.

Bafta si sanatate.

Chiar ma bucur ca am putut sa te ajut. Si mai ales, sa te scap de acel ITG care era gata sa te insele.

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Mersi auzi miai mai putea recomanda un monitor bun pentru aceasta placa video ca sa il cumpar cu totubig grin ca mouse si tastatura le am dejabig grin

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Si niste ventilatoare ca sa mai pun sa am o aerisire si o racire mai buna:d

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Ce bani pentru monitor, maxim? Vreo preferinta de dimensiune?

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Artic Cooling F12!

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Mai pana in 8 milioane de 24 de inch

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Cate Ventilatoare imi recomanzi sa mai pun la acea carcasa?big grin

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Http://www.mediadot.ro/......hdmi-negru

Panel IPS de foarte buna calitate, timp de raspuns foarte bun perfect in gaming, culori vii si foarte frumoase, unghiuri de vizualizari largi.

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

Mersi mai scapat si de suma acea mare inainte dadeam 61 de milioane cu tot cu asamblare fara monitor acu dau 56 de milioane cu tot cu monitor si am vaz ca asamblarea e gratis.

MS Mult!

| SpecialistIT a răspuns (pentru Scremer):

Nu ai pentru ce. D-aia sunt aici, sa ajut si sa nu las lumea inselata de ITGuru ala de mai sus. Ma bucur din suflet ca am putut sa te ajut. Dupa ce primesti sistemul, sa-mi zici si mie cum a fost MediaDOT. Eu am doar experiente placute.

| Scremer explică (pentru SpecialistIT):

K o sa te tin la curent si cand o sa testez sistemul big grin

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat