| LOPAO a întrebat:

M-am tot documentat pe anumite situri despre statii si boxe.Nelamurirea mea este: daca introduci boxe de 4 ohmi intr-o statie de 8-12 ohmi sau 6-16 ohmi statia se poate arde deoarece conductoarele se supraincalzesc, nu?
Bun, dar daca pe o singura intrare de 8 ohmi introduci 2 boxe de 4 ohmi? Vor rezulta 8 ohmi,atunci puterea statie se va miscora, dar nu se va mai arde? Exista vr-un risc?
Multumesc, anticipat!

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

1. Daca conectezi boxe de 4 ohmi la o statie de 8-12 ohmi, se poate arde etajul final, din cauza cresterii temperaturii, datorite cresterii curentului consumat.
(asta pentru ca etajul final al statiei este calculat pe o rezistenta de sarcina de 8 ohmi. La 4 ohmi, curentul consumat se dubleaza.)
2. Daca pe o iesire de 8 ohmi pui
2 boxe de 4 ohmi (in serie =8 ohmi),
puterea statie nu va scadea si nici nu se va arde.
3. Puterea statie va scadea daca pui pe iesirea de 8 ohmi difuzoare de 16 ohmi. Si nu se va arde.