| RăzvanSTO a întrebat:

mi-am achizitionat recent un laptop, mai exact ASUS 15.6" M509DL, aces laptop are ca procesor Ryzen 5 3500U Vega 8, dar are si placa dedicata nVIDIA mx250 2 gb. Problema este ca eu vreau sa folosesc placa dedicata si sa nu-mi ia 2gb din ram din cauza placii video integrate de la procesor. Daca stiti cauza si ma puteti ajuta cu un raspuns as fi recunoscator, multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu iti ia nimeni din vram, tu vorbesti despre shared ram, si asta e total alta poveste(se imparte intre cpu-gpu la nevoie), placa ta video integrata cel mai probabil isi ia 128mb vram(poti seta din bios 64/128 poate si 256).

Deci staill chill ca doar 128MB vram iti este luat din cei 8GB.

| RăzvanSTO explică (pentru Frank51):

Cand dau la proprietati la this pc imi scrie 5.95 usable din 8 gb, ma refer la rami aici

| SilviaDulcik a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Bună!
Da, asta din cauză că așa este setat BIOSul. Trebuie să intri în Setup-ul BIOSului și să schimbi valoarea de RAM rezervată plăcii video integrate de la 2GB (care este maximul) la cea mai mică valoare. Nu va afecta cu nimic performanța nici dacă va fi să o folosești pe cea integrată, placa video integrată oricum va lua cât de mult are nevoie.

| Frank51 a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Intra in bios la Shared ram/graphics, si seteaza la 64MB, o sa ramai cu 7. 89GB.

| GPA a răspuns:

Te pot ajuta în legătură cu placa video și memoria RAM. Într-adevăr, o parte din memoria RAM este atribuită / alocată IGPU-ului (adică plăcii video integrate).

În privat.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, din pacate ce vrei tu nu se poate, acei 2 gb sunt rezervati placii video integrate si nu poti scapa de ei, decat daca schimbi porcesorul cu un Intel. Este o chestie specifica procesoarelor Ryzen.

| RăzvanSTO explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Multumesc mult, as mai avea o intrebare, cum pot rula jocurile, aplicatiile pe placa dedicata?