| Seby98Seby a întrebat:

Mi-am pus recent pe masina o stație de 1200w cu un subwoofer de 350w rms.Problema e ca atunci cand dau volumul peste 22-23imi intra statia in modul de protecție....Au fost momente când mergea până pe la 27 la volum fara sa intre in protecție.care ar putea fi problema? Am un casetofon Sony xplod 52x4. boxele sunt puse pe casetofon. Nu sunt puse pe statie.Mai am un canal liber pe statie.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Deci statia are 1200 wati? Boxele citi wati au? Ca acolo e problema statia intră in protectie din cauza boxelor ca sunt prea mici adica ohmi si wati, ori ohmii sunt prea mici ori watajul difuzorului, de cîti ohmi este statia 4 sau 8 ohmi? Statia este foarte desteaptă, cand "simte" vîrf de tensiune se auto protejeaza, schimbă boxele sau nu le mai da tare ca arzi finalii in statie.

| Seby98Seby explică (pentru CristiDinBucuresti):

Boxele nu sunt conectate la statie. doar subwooferul e conectat la statie... boxele sunt de 4 ohm însă pe statie sau subwoofer nu-mi apare nimic scris.

| danutzu96 a răspuns:

Verifica impendanta boxelor (Ohmi aia : )) ) Daca tu pui o boxa de 4 omi pe o statie care cere 8, statia intra in protectie pentru altfel se ard finalii.

| ziftode a răspuns:

Are si statia mandria ei si tu ii pui manele la maxim
DA' PANA CAND?!? rolling on the floor

| Seby98Seby explică (pentru ziftode):

M-ai ajutat maxim?

| ziftode a răspuns (pentru Seby98Seby):

Ok, hai sa incerc asta, chit ca nu imi plac cei cu muzica la maxim in masina, manele sau nu
1. e clar ca ii dai prea multa putere, ai o incopatibilitate de impedanta, putere, etc.
2. daca volumul pana la care facea fata a scazut, e clar ca ar trebui sa incetezi, daca continui o sa se strice de tot, du-te la un specialist, care sa aiba si sculele necesare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pun trap bass boosted la maxim pe Sony Xplod si n-am probleme cu sub-ul sau alte chestii de genul. Am ditamai amp-ul de 5kW si n-a intrat in mod protectie desi vizual se indoaie carcasa la masina pe partea din spate.

| Seby98Seby explică (pentru anonim_4396):

Ahaa. deci care ar putea fi problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seby98Seby):

Vezi sa nu se incinda. Ii cred in stare sa fi facut protectie la asa ceva.