| JohannesZu a întrebat:

O intrebare destul de simpla pentru cei ce se pricep si rog sa se abtina cei care isi vor da cu parerea!

Vreau sa leg un ventilator PC in spatele casetofonului pe firu' care primeste curent de la baterie doar in momentul punerii contactului!

Exista diferite ventilatoare unde in dreptul specificatiilor la Voltaj la unele scrie doar 12 la altele de la 7-13, eu sincer voiam ceva de la noctua pentru ca este foarte silentios doar ca la el scrie ca accepta doar 12V

Stiu ca voltajul bateriei fluctueaza intre 11.8 - 13.2, iar in momentele ei bune 12.8!

Intreabarea e: daca pun un ventilator de 12V va pati ceva daca bateria ii da 13.2V?

Acesta e ventilatorul de l-as vrea!
https://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/noctua/n f-r8-redux-1200/

3 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

ATENTIE: la auto nu se fac interventii de copii. risc de incendiu.

dar daca tot insisti, ventilatorul trebuie sa suporte 16V, sau daca nu ai, foloseste un buckconverter, si-l reglezi pe 11.8V

| JohannesZu explică (pentru AwGenetix):

Am un aparat care il bag in locul brichetei si imi arata 14.2v

Ideea e ca nici pe mine nu ma incanta aceste (interventii de copii) dar am o navigatie auto Android si daca pui mana pe ea iti ia foc, acum cateva zile tocmai ce am luat-o de la service pentru ca mi se slabise un chipset de pe placa de baza (piciorusele lipite cu fludor)

| AwGenetix a răspuns (pentru JohannesZu):

Masuratorile facute de "voi" pot sa arate maxim 15V, dar cu un aparat rapid, sau pe osciloscop, s-ar putea vedea ca exista tot felul de varfuri, iar tehnic vorbind plaja auto este 10.8 - 15.8V. Mai pe scurt, consumatorul trebuie neaparat sa reziste si la 16V ca sa fie declarat apt. Tensiunea de 12V cunoscuta de lume pentru auto, e mai mult tensiunea de lucru a acumulatorului.