| SasaSasa2000 a întrebat:

Buna ziua oameni ai internetului.
Ce este un condensator? Ce rol are? Si cum functioneaza(cum functioneste big grin )?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Este o chestie care inmagazineaza energie intr-un circuit electric pe care apoi o descarca, cand este nevoie, eventual instantaneu

una din lucrurile absolut clare la care e necesar un condensator este conversia curentului de la alternativ la continuu, este clar ca atunci cand curentul e la maxim condensatorul se incarca (in acelasi timp in care destinatia/telefonul/lucrul pe care il alimentezi primeste curent cat are nevoie) si cand este la minim (de aia e alternativ, trece de la maxim la minim) atunci destinatia primeste curent din condensator, curentul in destinatie fiind tinut in felul asta la aceeasi valoare... continuu

sper ca am explicat bine ^^

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Un fel de magazie, unde pastram curentul. Pe intelesul tuturor.

| Frank51 a răspuns:

"Un condensator este un dispozitiv electric pasiv ce înmagazinează energie sub forma unui câmp electric între două armături încărcate cu o sarcină electrică egală, dar de semn opus." - Conform wikipedia.

Este folosit la dispozitive care necesita energie foarte multa foarte rapid sau de cele mai multe ori instantaneu, ca de exemplu la lasere. Diferenta intre o baterie normala si un capacitor este tocmai faptul ca bateria are o limita la timpul in care se descarca, pe cand capacitorul poate descarca energia instantaneu. Am facut lectia asta saptamana trecuta la fizica big grin

| gogu220 a răspuns:

Condesatorul sau capacitorul este un dispozitiv electric care inmagazineaza energie sub forma unui camp electric. el era folosit in circuitele unor aparate electonice si electrocasnice inaintea circuitelor integrate.