| Jipa95 a întrebat:

Pot face un aparat de aer conditionat care nu dispune de wi-fi sa il pot controla de la distanta? Spre exemplu ies de la munca intr-o zi torida iar pana acasa ajung in cam ~30 minute iar de pe drum vreau sa pornesc aparutul cu telefonul. Se poate realiza asa ceva?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

"Dupa drum" mai greu, dar nu ar fi mai simplu sa il programezi de pe telecomanda lui? Cam orice flasneta de AC ieftin poate fi programat sa porneasca/sa se opreasca la niste ore. Doar stii de dinainte la cit pleci de la servici...

| Goete a răspuns:

In cazul in care aparatul porneste cand ii dai curent, il poti controla printr-o priza inteligenta folosind de exemplu comanda ok google pe telefonul Android, configurezi priza in Google home (casa ta) si nu ai nevoie de echo de Alexa sau de dispozitiv Google, pentru ca poti controla de pe telefon, dar ai nevoie de un "pod" prin care priza comunica cu routerul, Philips Hue in cazul meu functioneaza perfect.
Cred ca exista si prize care comunica direct cu routerul si le poti conteola cu o aplicatie specifica.
Intrebarea cheie e daca poti face ca aerul conditionat sa porneasca in momentul in care ii dai curent...

| Mihai1499 a răspuns:

Ce am folosit eu a fost pentru lumină. Un fel de aparat mecanic la priză, ca un disc cu ceas care oprește alimentarea or noaptea, ori ziua, după cum îl setezi. Tu poți doar pune dispozitivul ăsta în priză, pui cablul aparatului în ea și pornești cronometrul. Totuși... Nu știu cât de bine va merge la pornire / restartare.

| raducanuu a răspuns:

Incearca sa intrebi si un specialist in aparate de aer conditionat. Iti recomand http://montaj-aer-conditionat-cris.ro