| costinvlad a întrebat:

Bună Ziua. Sunt în Italia și am făcut Abonament de fibra de 1gbps la Vodafone(preț măricel de 55 euro aproximativ cu tot cu TV și sim de 15gb pe zi). Viteza maxima 1gbps download upload parca 100mbps. Eu zic ca este bun.
Intrebare:
Un laptop CU AMD FX 9800P ajunge la 1gbps dacă are 10/100/1000 Mbps suport? LAN GIGABIT?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Conteaza placa de retea wireless/lan, modelul respectiv. Fizic "poate ajunge" dar daca ai hdd ai o viteza maxima "limitata", in functie de model (nu)poti ajunge la 1GB. Dar cu un ssd, mai ales M.2 sigur.

| costinvlad explică (pentru CM7YRE):

O sa cumpăr desktop cu ssd de 3300 scriere maxima și 3500 citire maxima. Pe contract este 1gbps prin fibra(F) ca aia de la RDS.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde daca are HDD sau SSD. Daca are HDD, cel mai probabil are la 5400 rpm si sigur nu ajunge la gigabit cu ala.

| costinvlad explică (pentru GabiDumitrescu):

Ssd 256GB

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costinvlad):

In cazul asta, ar trebui sa iti duca 1 Gbps sustinut. Daca si furnizorul chiar iti da banda aia si nu te gituie in caz de torente si alte downloaduri, desigur.