| Anonimus69420 a întrebat:

Buna ziua tpu.Am lasat laptopul meu aseara deschis si acum are o eroare care mi-o zice in cmd. :C/users/eu/appdata/local/temp/97611.exe is not recognized as an internal or. external command, operable program or batch file. si.numi arata nimic pe ecran, si nu ma lasa sa fac nimic. ajutati-ma va rog sad.

13 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Pai asta scrii tu in cmd sau apare pe ecran

| al3xander a răspuns:

Este o "urma" de virus. downloadeaza ccleaner http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/CCleaner.shtml si fa o curatare de registri, uite aici cum se face http://www.piriform.com/docs/ccleaner/using-ccleaner/registry-cleaning
daca mai ai dubii ca ai virusi iti recomand sa folosesti combofix http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

| danutzu96 a răspuns:

S-ar putea sa fie virus ala dupa nume
intra in Safe mode (restartezi pc-u cand se incarca windowsu si selectezi safe mode din meniu ala ) apoi fa o scanare antivirus.

| Anonimus69420 explică (pentru danutzu96):

Nici in safe mode nu ma lasa sa apas nimic si pe ecran nu-i nimic

| andrey31 a răspuns (pentru danutzu96):

In safe mode nu iti ruleaza antivirusul(procesul lui), se incarca doar driverele necesare lucrului in modul sigur nu cele pe care le folosesti in modul normal(ex: driver-ul placii video - doar driverul vga merge, ethernet etc acestea nu se incarca in safe mode)

| danutzu96 a răspuns (pentru andrey31):

BA DA poti sa il pornesti tu sau descarci malware bites (daca ai safe mode wit networkig ) si scanezi. Daca nu se incarca lipsesc fisierele importante adica trebuie reinstalat windowsu. Daca ai lucrui importatnte in pc fa un cd bootabil cu linux (slax, puppy linux ) si bagi pe un stick ce ai in el.

| andrey31 a răspuns (pentru danutzu96):

Tu nu ai inteles ca nu ii ruleaza explorer-ul? poti sa ii dai si Safe Mode with Command Prompt ca tot degeaba trebuie sa reinstaleze windows-ul si sa ii faca o formatare totala ca sa nu ii mai faca probleme. Ii recomand Avast 6, este foarte bun sau Eset NOD 32 Antivirus 4 dupa ce isi reinstaleaza windows-ul.

| andrey31 a răspuns (pentru danutzu96):

Este prea greu pentru el sa faca ce ii zici, mai bine scoate hard-ul lui si il conecteaza la alt pc ca secundar si scoate pe un stick tot ce are nevoie.

| danutzu96 a răspuns (pentru andrey31):

Merge si asawinking

| danutzu96 a răspuns:

Reinstaleaza windwsu s-ar putea sa iti fi sters fisierei importante ale sistemului si de aia nu mai apare nimic

| VasiDobie a răspuns:

Fa o devirusare cu anti virusul

| andrey31 a răspuns:

Este un virus care lucreaza in memoria temporara a windows-ului si nu se sterge usor, probabil nu stii sa lucrezi cu programe de stergere a fisierelor temp sau a programului antivirus care are optiunea de dezinfectare(care in momentul de fata nu ai cum sa le folosesti). Am 2 sfaturi pentru tine:
1. porneste laptop-ul si lasa-l sa se incarece windows-ul, dupa ce apare desktop-ul gol(cum iti apare in situatia actuala), apasa combinatia de taste: CTRL+ALT+Delete de pe tastatura si iti v-a aparea o fereastra care se numeste Task Manager, dai la File -> New Task (Run...) -> iti apare o fereastra mica in care scrii "explorer"(fara semnele de punctuatie) si dai open, dupa aceasta operatie desktop-ul trebuie sa apara;
2. instaleaza windows-ul din nou si fa-i o formatare totala pentru ca este posibil sa ai virusul si in cealalta/celelalte partitii ale laptop-ului.
Bafta!

| Anonimus69420 explică (pentru andrey31):

Ghici ce arata acum: politia romana virusul ala care te pune sa dai banii degeaba sa-l deblocheze.