| zbg090194 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Am o problema atunci cand pornesc laptop-ul; in loc sa-mi intre direct in Windows 8, imi apare:

Microsoft Windows 8
si
Microsoft Windows Setup ( Windows XP ), iar daca intra pe Setup, se incarca pana sa afiseze partitiile si da Blue Screen.

Am incercat odata sa fac un stick bootabil cu Windows XP, dar nu stiu unde am gresit sau daca am apasat pe ceva, in fine, nu imi explic de ce nu pot sterge acea linie sa ramana default Windows 8... si atat! Sa nu-mi mai apara Setup-ul acela, pentru ca nu am avut si nici nu vreau sa pun Windows XP pe laptop-ul care-l detin acum. Este un Acer Aspire E1-571G, dar asta nu cred ca e asa de important.

Am tot incercat si cu EasyBCD si cu Visual BCD si cu mai multe soft-uri sa sterg dar nu imi apare, decat Windows 8 Default OS.

Am introdus si DVD-ul de pe care am instalat sistemul de operare, sa dau Automatic Repair, dar nimic.

Stie cineva cum sa rezolv? Pe Google am tot cautat. Am intrat chiar si la Microsoft... dar am gasit problema pentru Windows XP, sa sterg ce-a de-a doua linie cu Setup-ul si din cate am vazut, la Windows 8 este diferit, fisierul boot.ini nu este existent in 8!

Răspuns Câştigător
| andreijab a răspuns:

Nu este usor sa modifici parametri de boot, intr-adevar la windows 8 nu exista boot.ini, cel mai simplu si mai sigur reformateaza tot hdd-ul si abia apoi instaleaza windows 8.

| zbg090194 explică (pentru andreijab):

Am gasit fisierul boot.ini care este absent din partitia sistemului de operare.
Fisierul poate fi gasit in partitia System Rezerved!
Multumesc frumos oricum pentru raspuns!

1 răspuns: