| CNot3 a întrebat:

Buna ziua TPU, am o problema cu pc ul meu.
Cand il pornesc de la buton se aprinde si se stinge dupa 4 secunde, dupa porneste si se tot reseteaza foarte repede, gen se vede cum porneste coolerul de la procesor si se opreste si tot asa.
Daca apas pe butonul pe pornire si dupa se reseteaza rapid nu se mai poate oprii de la buton.
Mentionez ca l-am folosit 10 zile si nu mi s-a intamplat asta pana acum.
Am un i3 9100f
Rx 580 8gb gts xf
O sursa GP750G 650w, gold
placa de baza B365M D3H
Si o placuta de ram ddr 4 4gb 2666mhz.
Ce pot face?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Segotep sursa, nu? Mai, nu o fi ea Seasonic, dar nici ultimul junghi nu e. UPS presupun ca nu ai. Ceva socuri de tensiune/pene in ultima vreme?

| CNot3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, temperaturile erau ok, imi amintesc ca ultima data am oprit pc ul cu mana pe buton pana s-a oprit, deoarece m-am grabit sa plec undeva, dupa am oprit curentul de la sursa cu acel buton, lasand cablu in priza. Dupa 2 zile l-am pornit si facea cum am descris mai sus, o fi de la buton oare? gen l-am dezinstalat si l-am instalat din nou si tot asa face. (Sursa e Segotep cu eficienta 92%) * (Sursa Segotep GP750G, 80+ Gold, 650W)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CNot3):

Nu are treaba butonul, stai calm. Posibil sa fie ceva in neregula cu sursa, din ce ai zis tu. Eu cand am zis socuri de tensiune ma refeream la socuri de tensiune, gen becuri care tot pilpiie si treburi, nu altceva. Uite, ca tot au fost zilele astea ploi, am patit de cateva ori sa imi intre UPS-ul in functiune cateva secunde. La nevasta-mea nu s-a intimplat nimic, ea avand calculatorul conectat direct la retea. Sursele ambele Seasonic, la mine un Platinum Fanless (as putea sa am si Deluxe, ca oricum am UPS de la APC) iar la ea S12-II-ul de 500 W sau ceva de genul, certificat bronze.

| CNot3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu cand am oprit pc ul era zi frumoasa afara, mergea perfect pc ul si becurile, am oprit sursa de la buton si l-am lasat in priza, dupa am plecat.

| CNot3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca o trimit la garantie o sa o rezolve daca e sursa de bai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CNot3):

In principiu da, fara probleme. Incearca sa il tii scos din priza vreo 10 minute, apoi pune mina pe carcasa si pe un calorifer, daca ai prin preajma. Simultan, FARA sa fie bagat in priza in vreun fel. Poate ai noroc si e sursa incarcata electrostatic aiurea si face nazuri, desi nu ar trebui sa se intimple asta. Mai poti incerca si sa deconectezi toate cele si apoi sa le conectezi la loc, eventual incearca cu alti rami si sau placa video.

| deviler a răspuns:

Pot fi mai multe posibilități
Poate fi de la rami
Poate fi de la hard/harduri
De la sursă
Dacă te pricepi dă tot jos de pe unitate si monteazăle pe rând
Așa îți poți da seama de la ce poate fi, baftă!