| Florin0987654321alexandru a întrebat:

Bună ziua TPU
Am un procesor i5 480m și am intrat în bios și am văzut ca am o opțiune pentru procesor :
Easy over-clock mode
-Standard
-turbo
-extreme turbo
As vrea sa știu care trebuie selectate din toate acestea

2 răspunsuri:
| iar99Teo a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi pe modul standard.
Nu ti-as recomanda sa folosesti optiunile de overclock decat daca stii bine ceea ce faci. Overclock-ul practic forteaza procesorul(creste voltajul) pentru a ii creste performanta. Automat se si incinge mai tare si pentru a fi stabil ai nevoie de o racire corespunzatoare. Desi te bucuri temporar de performate crescute, in acelasi timp si uzura procesorului este mai mare, poate duce chiar la defectarea lui. Bafta!

| Zimmer_Florin_1985 a răspuns:

Are control overclock? ce placa? da-i turbo si urmareste temperatura la procesor cu Core Temp. Daca depaseste 50-60 C stand degeaba si 80-90 C in jocuri nu e bine. Oricum la 105 C se inchide laptop-ul, si trebuie sa il pornesti si sa dezactivezi optiunea (si eventual sa schimbi pasta de racire)