| Zack_Dudu_1989 a întrebat:

Bună ziua TPU! Am un televizor Telefunken t50fs243lbps căruia am vrut sa ii fac un update de soft. Nu s-a instalat corect...acum nu mai pornește. A stat la Esd-rom 2 luni de zile ca să îmi spună ca nu au placă! Vreau sa cumpăr o placa sa ii pun dar nu o găsesc pentru acest model. Placa este 17mb95m dar are mufa de la receptorul infraroșu mai lunga. (pentru a aprinde logo-ul Telefunken sub ecran). Ecranul este ves500-unvl-so1. Seria televizorului este: 7247094 400018. Momentan am pus o placa similara și adaptat mufa dar nu vreau sa rămână asa definitiv deoarece are un soft mai sărac, anumite butoane de pe telecomanda nu merg. Vreau niște site-uri unde pot găsi aceasta placa (chiar și din afara țării) sau în cel mai rău caz pe cineva sa o resofteze pe a mea cu softul inițial. Sunt din București. Mulțumesc anticipat! Ps: pe placa veche sunt 2 etichete: una albastra: 23202101 și cealaltă alba: 23216337 17 50" (televizorul are 50 inch - 127 cm).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cica, astia sunt specializati pe televizoare Telefunken:
http://www.serviceelectronice.com/prodlist.php?ctg=9
Incearca sa le contactezi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a pus sa i faci update la soft? Dul in servis la reprezentanta telefunken din Romania, sau cauta pe ebay modulul care i ti trebuie dar te va costa mult, mai bine i ti i ei alt tv tot acelasi model cum e acesta.

| Zack_Dudu_1989 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe ebay am cautat. Nu am găsit asa ceva. Placa mea are mufa de la receptorul infraroșu mai lunga, are 6 fire în loc de 5, mufa fiind lipita pe alt loc (la 0.3 mm de celelalte mufe) + alt soft cu mai multe funcții. (este făcut pentru vest nu pentru amărâții de estici...) După niște e-mailuri la telefunken Germania se pare ca au venit băieții de la Esd-rom și mi l-au luat sa îl repare. Update de soft m-a pus aghiuta sa îl fac. Oricum componenta cea mai valoroasa a unui televizor este ecranul LCD. Va țin la curent cu ce se rezolva. Aștept sa fie preț bun pe gearbest și sa comand un Xiaomi mi tv s care o sa rezolve toate neajunsurile. ps: se pare ca nemții chiar s-au "miscat". Nu au trecut 24h pana am fost contactat sa vina sa îmi ridice televizorul de acasă. Chiar sunt "mișcat". Sincer asa trebuia de prima data. Mai am 5 tv telefunken în ograda de care sunt mulțumit. Calutate/preț sunt foarte ok.