| LauDi a întrebat:

Buna ziua TPU, poate cineva sa imi spuna daca acest calculator este bun pentru folosirea aplicatie Autocad 2018-2020 si a altor produse pentru arhitectura si topografie:
https://www.emag.ro/......D7M058BBM/
Mie mi se pare ok la pretul cerut si pentru ce ofera(nu-l comand pentru mine, ci pentru o ruda) dar vreau si parerea altor pasionati de tehnologie.
Multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

E decent dar se poate si mai bine daca lucreaza cu fisiere foarte mari.
Daca vrea sa incarce un fisier in care sunt toate plansele de armare ale placilor unei cladiri imense cu 5 etaje, va avea putin de asteptat.
I-ar prinde bine un sistem facut pe piese, si o placa video Quadro M4000.
Daca va lucra preponderent cu case si constructii mici, merge.

Daca foloseste Revit si Autocad Structural Detailing sau urmasul lui - Advance Steel...
Are nevoie 100% de placa video Quadro. Chiar si K2000 se misca infinit mai bine decat acel GeForce.

Daca pentru arhitectura foloseste ArchiCad, acesta merge bine si cu o placa GeForce. (Cand am zis ca Revit merge ingrozitor pe placi GeForce, ma refeream la Revit Structure, cu Revit Architecture nu am lucrat)

| LauDi explică (pentru flixbuster):

Wow! Multumesc de raspunsul detaliat.Lucreaza pe Autocad 2016 si 2018, alea simple, cu constructii mai mici(deci fisiere mai mici).

| NLS a răspuns (pentru LauDi):

Noi faceam "prostia" sa facem toata rezistenta unei case normale intr-un singur fisier, iar la blocuri si alte cladiri cu multe etaje, aveam un fisier pentru fiecare etaj.

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ala e calculator de gaming. Pentru Autocad folosit profesional iti trebuie workstation (la modul ideal).

Ca idee, cerintele hardware Autocad 2020 le gasesti aici - e cel mai bun punct de plecare:

https://knowledge.autodesk.com/......lsets.html

Mai vezi si asta:

https://knowledge.autodesk.com/certified-graphics-hardware

Alege Autocad 2020 din primele doua filtre. O sa vezi ca toate placile de la NVIDIA din lista au Quadro in nume - alea sunt placi grafice din alta liga (performanta, pret), special pentru workstation (grafic).

Cam asa sta treaba - insa, vorba lu' nenea Iancu', "după buget, coane Fănică".

| LauDi explică (pentru flixbuster):

Multumesc de raspuns, dar vreo 3000-4000 de lei pentru o placa video, nu intra in buget coane fanica, daca o mers pe 2 gb de Vram, pe 4 gb de Ram si pe ceva i5 vechi de nu stiu cate generatii. Speram sa mearga si pe asta.

| flixbuster a răspuns (pentru LauDi):

Banuiam happy De aceea l-am citat pe nenea Iancu. Ideea e ca macar la procesor, ram, stocare sa mergi dupa cerinte iar la video faci un compromis (acceptabil).

Pe de alta parte, daca faci arhitectura si alte alea, s-ar putea 1000 euro pentru o placa video sa nu fie imposibil.

True story: amic care se ocupa de foto/video/3d, isi ia periodic ultimul procesor si placa video care ii da performanta maxima/timp minim. Il doare la basca de 1000 euro. Cand ii scade timpul de randare de la 30 minute la 5 minute si poate roti scenele 3d live in timp ce ala randeaza in spate scoate mia aia de euro din cresterea de productivitate in cateva zile in cel mai rau caz.

De aia si exista produsele alea de mia de euro: ca sunt unii care chiar au nevoie si dau banii pe ele pentru ca lucreaza la alt nivel profesional.

Pentru ceilalti care n-au bani dar au timp (ca time is money): produse mai ieftine si mai putin performante. Tot iti faci treaba cu ele dar mai batraneste, asa.

| NLS a răspuns (pentru flixbuster):

Pentru randare, o placa GeForce (medie spre segmentul high, dar nu musai de top) se descurca de 10 ori mai bine decat o Quadro in acelasi segment de pret.

Iar pentru arhitectura, daca lucrezi in Archicad, diferentele sunt minime, investitia in Quadro nu merita deloc.

Poti sa deschizi proiectul 3D al unui bloc cu 10 etaje fara probleme cu sistemul acela. Si la fel de bine poti sa si creezi.
Archicad are nevoie doar de o placa dedicata cu 2-3 GB memorie si minim OpenGL 4.0.

Am desenat 5 ani rezistenta in Autocad 2D cu un DualCore si o placa video GeForce destul de jalnica, pe la 700 RON, fara probleme.

Noi a trebuit sa cumparam Quadro doar cand am inceput sa lucram cu Autocad Structural Detailing (actualul Advance Steel ce inglobeaza Structural Detailing + fostul Graitec Advance Steel)
si Revit Structure, fiindca se misca ingrozitor de prost in Viewport chiar si la proiecte mai mici.