| mihalacher26 a întrebat:

Buna ziua TPU,
Problema mea incepe asa : acum vreo 2 saptamani ( poate mai mult ) imi descarcam ca de obicei un joc ( de pe steam ) si se intampla tragedia : laptopul se blocheaza, se inchide si ma trezesc cu asa renumitul blue screen of death... straight face. Okay incerc de vreo 10 ori, si merge, trec peste deoarece n-am mai avut problema apoi mi se intampla iar la alt joc numit Robocraft, n-am mai avut iar problema iar cand din nou, descarcam ceva de data asta de pe uplay si de data asta cu o eroare care imi spunea sa dau un scan ca sa vada daca are vreo eroare hard disk-ul si etc. O fac astept juma de ora ( poate mai mult ) se termina si descarc iar acel ceva si de data asta mi se blocheaza pc-ul nu imi mai apare blue screen of death dar in schimb ii dau restart, cand sa se deschida imi da iar eroare cu scan ii dau scan de data asta in D ca poate acolo e problema, dupa ce se termina si rezolva tot, la feeel. Reinstalez windows-ul si nu mai aveam problema pana azi cand trebuie sa descarc ceva, va rog veniti cu ceva sa ma salveze.

17 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca ai reinstalat windows, si ai sters partitiile cand ai formatat, deci nu ai folderul "windows old", atunci nu ai virus.
blue screen e dat de un driver necorespunzator, de o defectiune al unui component, etc.
ca sa stim exact de unde vine eroarea, cand iti da blue screen, noteaza ceea ce scrie cu litere mari, in randul al doilea. apoi imi postezi ceea ce ti-am zis.

| mihalacher26 explică (pentru gelu1970):

Ai fost atent la TOT ce am scris? acum nu mai primesc blue screen, nu mai primesc de mult acel blue screen si dupa ce am inceput sa nu mai primesc blue screen imi dadea sa dau scan la C: ca sa imi repare erorile am facut-o si nimic si dupa la D: si tot la fel apoi am reinstalat windowsul si acum iar mi se blocheaza PC cand descarc ceva dar nu imi mai apare sa dau scan la C: sau D: dar imi apare un mesaj sa dau back up ca cica e stricat un driver :/

| gelu1970 a răspuns (pentru mihalacher26):

Daca ai formatat si iti da deja eroare la driver, ma intreb ce tip de formatare ai facut si ce drivere ai instalat.

| SySwOw a răspuns (pentru gelu1970):

Cine te.a informat pe tine ca daca formatezi partitiile cand reinstalezi windowsu nu poti sa mai ai in co tinuare virusi, te.a informat prost sau era el virusatwinking

| gelu1970 a răspuns (pentru mihalacher26):

De asemenea, faptul ca se blocheaza, poate sa fie de asemenea cauza unui component defect.

| mihalacher26 explică (pentru gelu1970):

Pur si simplu mi-am bagat cd-ul cu windows 7 in laptop am inchis laptop-ul, l-am deschis, i-am dat boot am dat format la disk-uri, ca sa fiu 100% sigur le-am bagat pe toate in unu la instalare, apoi le-am despartit pentru ca oricum voiam sa mai editez putin marimile deoarece D era prea mic -_- si apoi am instalat windows-ul happy

| gelu1970 a răspuns (pentru SySwOw):

Tu ai auzit de low level format?
in plus, aveti paranoia de a merge a tot ce e mai drastic.
ca e indicat sa scaneze pc sunt de acord.
ca are "virus" ce nu il elimina decat Eset, cu asta nu mai sunt de acord.
eu cred ca nici nu a formatat cum trebuie, si apoi a instalat drivere ce nici macar nu au nimic de a face cu pc.
oricum, poate sa iti dea 10 funde. eu nu sunt aici pentru asa ceva.

| SySwOw a răspuns (pentru gelu1970):

Ia da-mi tu un antivirus mai bun decat eset, daca imi zici avira sau avast inseamna ca ai piese de tractor in pcwinking

| gelu1970 a răspuns (pentru SySwOw):

Sy, nu trebuie sa subestimezi pe nimeni. tractor, poate ca ai la tine in curte. eu nu stau la tara.
partea cu antivirusul, daca ai pune mana sa citesti, cred ca nu ai mai iesi asa in evidenta cu eset. tu inca traiesti in epoca de acum 15 ani. baiete, cele mai bune programe antivirus, in 2015 au fost alese, de catre persoane calificate, Kaspersky, Norton, Bitdefender.
eu am testat eset si ai observat ca am scris cu e mic, si dupa ce am injectat mizerie in calculator, am fost surprins sa vad cum am luat o teapa mare cu robotelul de la eset.
ca un sfat, pune mana, descarca un cd live de Bitdefender sau Kaspersky, si da o scanare tractorului daca spui ca ai eset. robotelul nu mai e cel de acum 15 ani.

| SySwOw a răspuns (pentru gelu1970):

Mai pustiule tu cred ca habar ai de antivirusuri, daca tu imi spui mie ca facaturile alea facute in notepad si care mai au si ele cate.o reclama pe la tv sunt mai bune ca eset inseamna ca Tu esti virusat la cap, bai baiatule in primul rand kaspersky nu prea mai foloseste nimeni, ala iti sterge tot din pc, in al doilea rand norton e atat de lent incat si defragmentarea e mai rapida.iar in al treilea rand bitdefender e o facatura romaneasca si ca sa-i faca astia reclama normal ca lau pus si ei printre cele mai bune, nu imi veni tu sa imi spui ca traiesc in urma cu 15 ani ca tu habar ai, vad, de calculatoare si antivirusuri. Tu cred ca nici n.ai vazut ultimul model de eset..si vb numai aiureli, deci tu mai venii aici cu chestii ca vezi doamne au ales nu stiu cine cele mai bune antivirusuri, ca nu.i deloc asa. Si nu mai fi papagal, si inca cv pustiule eset a aparut acum 4 ani si deja era in top, si acu e. Deci ramai tu la imitatiile tale de antivirusuri si nu critica tu altele, Sayonara!

| gelu1970 a răspuns (pentru SySwOw):

Esti un ignorant fraier si fara bun simt.

| SySwOw a răspuns (pentru gelu1970):

Iar tu vad ca esti doar un copil ce incearca sa para intersant..eu nu vb cu copii degenu tau. La revedere

| TechGuyTpu a răspuns:

Nu e niciun virus, cel mai probabil s-a intamplat ceva cu hdd si s-a facut bad sectors pe el nerecuperabili.Cand o aplicatie incearca sa scrie pe sectorul ala pur si simplu se blocheaza. Windows a vazut ca are hdd asa ceva si de asta da scan. Daca era unul care se putea marca ca sa nu se mai poate scrie era ok, dar este unul nerecuperabil.
Solutie:Cumpara un hdd nou sau incearca sa imprumuti de la cineva unul pentru test.

Cat despre acei tipi cu "inca ai virusi daca reformatezi" probabil au baut gaz.Din moment ce ai dat Format windowsul pune ca fiecare sector din hdd sa nu poate fi acesat pana cand nu este scris ceva pe el.

| SySwOw a răspuns (pentru TechGuyTpu):

Mai desteptule vrei sa iti dau eu un virus sa vezi ca dai tu format de 5000 de ori si n.ai sa scapi de el. Daca facea " bad sectors" ce indrugi tu acolo se bloca imd ce apasa butonu de start de la unitate, deci nu mai aduceti voi aici informatii stupide fictive pe care le luati nu stiu dupa ce topicuri facute de copii care abia au atins un calculatorwinking

| mihalacher26 explică (pentru TechGuyTpu):

Om bun care esti, a dat remove la bad sectors, dar dupa ce am descarcat iar, iar a zis calculatorul ca am bad sectors, pentru cei care cred ca n-am dat format bine, am dat format si lasati-o balta, gasiti o solutie nu va legati numa ca n-am dat format bine, nu intelegeti ca am dat?

| SySwOw a răspuns:

Simplu e un virus care nu poate fi eliminat nici prin reinstalarea windowsului, l.am avut si eu, trebuie sa iei un antivirus bun cu licenta de prferabil eset nod32 dupa mine asta e singurul care se poate numi antivirus si trebuie sa mai iei si CCliner, prima oara folosesti ccliner pe tot pc-u dupa folosesti antivirusul cu scanare in profuzime, si iti garantez ca scapi de elwinking

| mihalacher26 explică (pentru SySwOw):

Da, singura problema e ca nu pot achizitiona antivirusul deoarece mama e la comanda laughing