| nairpic a întrebat:

Buna ziua tuturor. Am si eu o problema.Am un mouse wireless si o tastatura cu fir. Am incercat sa le conectez pe amandoua dar mouse-ul nu functioneaza...Receptorul acela de la care vine semnalulpentru tastatura si mouse-ul wireless are doua fire si daca scot unul de exemplu cel pentru tastatura wireless(cel verde) si bag cel de la tastatura cu fir nu functioneaza mouse-ul...Nu ma puteti cumva sa fac sa imimearga ambele in acelasi timp?sad Mouse-ul wireless+tastatura cu firsad.Am incercat sa tot schimb locurile pe acolo dar degeaba. Daca las doar firul cu capatul mov in pc receptorul se aprinde dar mouse-ul nu merge dar daca scot cel verde atunci nu mai functioneaza nici receptorul.Deci ce as putea face sa imi mearga si mouse-ul wireless si tastatura cu fir?sadDau fundita la cel care m-a ajutat cel mai mult. Mersi si o zi faina.big grin

1 răspuns:
| Timberged a răspuns:

Cel verde e mufa ps/2 pentru mouse-ul wireless, nu pentru tastatura. Ala pentru tastatura trebuie sa fie bleu/movuliu/albastru.

Conecteaza mufa ps2 de la receptor, aia verde, la pc. Fa mouse-ul sa mearga...are un buton de initializare pe receptor probabil si eventual unul si pe mouse. Dupa ce merge mouse, conectezi tastatura separata. Daca tastatura nu merge, le lasi asa si dai un restart si o sa mearga. Daca pc-ul a pornit fara tastatura ps2 conectata, n-o sa mearga, decit dupa restart.