| Horia_8139 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Ma confrunt cu o dilema. Dorind sa ma apuc de gaming, consider ca ar trebui sa imi cumpar un nou calculator. Problema este daca sa aleg un laptop sau un PC. Un PC complet, caci nu am nici monitor sau mouse sau tastatura prea bune, m-ar duce pe undeva pe la 35 de milioane, cu urmatoarele dotari:
-procesor Intel Core I5
-placa video dedicata de 2GB
-memorie RAM de 8 GB
-memorie interna de 1TB
Un laptop cu aproape aceleasi dotari, in afara de procesor, care este I7, ma duce pe undeva la 31 de milioane, luand in calcul ca voi vrea si un mouse sau un Mousepad.
Ceva recomandari? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Pentru gaming clar desktop PC. Laptopurile nu tin la gaming, gamingul necesita o placa video puternica cu racire cat mai performanta, un procesor cu multe nuclee si cu sitem de racire bine pus la punct. Nu poti avea perforamntele in gaming pe laptop la fel cu cele pe care le ai in desktop pc. La placa video sa fi atent la serie, la frecventa, recomand Nvidia combinat cu un Intel i5 sau i7. RAMI minim 4 gb Kingmax si un HDD Samsung de 1 tb. Bafta la gaming!

Răspuns utilizator avertizat
| SpecialistIT a răspuns:

Mare grija la ITG asta, care vrea sa te insele, uita-te in linkul lui exista un voucher acolo la sfarsit, vrea sa te pacaleasca, sa faca bani pe spinarea ta, sa-si bata joc de tine.

| SpecialistIT a răspuns:

Salutare!

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!

| sleeky1532 a răspuns:

Foarte prost! Am un Asus k55 de 28 milioane: Intel core i7 3.4 ghz 3630qm
8gb ddr3 ram
Intel hd graphics 4000
Nvidia 635m GT
(ooo da, 2 placi grafice, una pentru internet pentru un consum redus iar alta pentru jocuri)
nu 35 de milioane....nu desktop. 28 si e un laptop.