| Vladut22 a întrebat:

Buna ziua tuturor!
Recent am cumparat o placuta de RAM de 1GB DDR2 de la un coleg, cand am ajuns acasa am deschis capacul de la unitate si am adaugat placuta de RAM pe slot-ul galben. Eu am patru slot-uri, doua galbene si doua rosii care sunt asezate chiar asa: Galben-Rosu-Galben-Rosu.
Cele rosii erau ocupate, am 4GB in total, cele rosii erau ocupate de doua placute de cate 2GB banuiesc ca tot DDR2. Am adaugat placuta de 1GB pe slot-ul galben si am deschis PC-ul, imi arata Logo-ul e la placa de baza si apoi se restarteaza, si tot asa, iar daca scot placuta totul functioneaza din nou! Va rog frumos sa ma ajutati deoarece nu vreau sa dau placuta, vreau neaparat sa o pun, voi avea 5GB Ram!

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| DaNy_2978 a răspuns:

S-ar putea sa fie din cauza placii de baza s-ar putea sa nu suporte 5GB RAM iar daca nu suporta nu ai cum sa pui mai mult ram(cel mai ieficent ar fi sa aduci de la cineva o placuta de 1GB ram si sa o pui in locul la cealalta iar daca merge inseamna ca are problema placuta de ram de 1 GB iar daca nu merge e din cauza placii de baza)

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai grija ce faci, o combinatie din asta poate' in loc sa faca calcu' sa mearga mai bine, sa-i reduca performantele. Cel mai bine ar fi sa vezi ce RAM-i ai acum, si sa iei inca o placa de acelasi tip, atunci vei avea 6 GB RAM si performantele calculatorului nu vor scadea. thinking

| nukeyly a răspuns:

La o intrebare de genu mai bine era asa ex:
Am un ram de la Ghita, eu am placa de baza MODEL ''Asus ABC'' cu link producator, aici vezi cat stie, duce placa maxim A-Z[cpu ram etc], dupa asta se pune problema daca
1. ramul luat ''de bun'' = nu este bun[[eroare fizica de cip ram]] testabil cu soft gen MemTest86 > https://www.memtest86.com/ )
2. ramul e bun, da placa de baza vine limitata din fabrica
de specificatii STAS__gen: max 3 gb ram(DDR1 an 2003), 128 gb ram(DDR4 an 2020)
3. masuri de luat.>.>.>

| Vladut22 explică:

Placuta de 1GB Ram este seamana leit cu cele de 2GB, doar ca, stiti ca are cate 4 cipuri negre pe fiecare, patru sus si patru jos, la placutele de 2GB cipurile acelea sunt mai late iar la cea de 1GB sunt mai mici.