| Nazarie_Alexandru_1994 a întrebat:

Buna ziua tuturor. Vin si eu cu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns bun. Recent mi-am achizitionat o antena satelit portabila si un TV cu receiver dvb-s2 incorporat. Am pozitionat antena, am dus cablu de la LNB in TV si nu imi gaseste semnal indiferent de pozitia antenei, tot timpul am semnal 0. Care credeti ca ar fi problema sau o eventuala solutie? Multumesc anticipat si dau funda raspunsului care ma ajuta

2 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Indreapt-o pararel cu solul. Roteste-o putin si vezi cand ai semnal. Nu o indrepta spre cer ca satelitii nu exista oricum. Antenele satelit prind de la stalpi "radio" amplasati pe versanti inalti de obicei sau pe cladiri inalte. Poti chiar si 45* maxim, sa nu treaca de 45 grade unghiul. :) ca sa intelegi ce inseamna ground based tehnology https://www.youtube.com/results?search_query=satelite+hoax

| KillaNoFilla a răspuns:

Vezi ce satelit merge cu acea antena si vezi la ce ora si pozitie trebuie sa o fixezi