| Thecurious a întrebat:

unde as putea gasi căști antifonice ( care sa "opreasca" orice sunet, indiferent de numarul de decibeli)?
Am adresat intrebarea si in alta categorie, sper sa nu fiu sanctionat.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

NU exista antifoane care sa opreasca ORICE sunet.

Antifoanele externe profesionale "opresc" intre 20, si cred, 35-40 Db si costa intre 10 si...3-400$.
Poti cauta daca internetul iti da: Bushmaster, Peltor, Attha, Tolsen, JSP, Honest.
"Orice" sunet nu se opreste nicaieri, nici macar in incinte special construite, cea mai "quiet control" camera fiind "building 87" din Redmond, cu o valoare negativa de -20, -23 Db, unde este atat de liniste incat iti auzi bataile inimii sau sunetul scos de ecranul telefonului mobil.
Problema e ca daca stai mult intr-un loc atat de linistit, iti pierzi capacitatile de orientare, echilibrul, si intr-un final...mori. happy

3 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Rolul căștilor antifonice e să-ți protejeze timpanele de sunetele foarte puternice.
Nu există căști antifonice (indiferent cât de performante ar fi ele) care să oprească orice sunet.
Pentru că sunetul, de la un anumit număr de decibeli în sus, se mai transmite și prin sistemul osos al craniului, prin gură, prin nas, etc. Deci dacă îți imaginezi că vei găsi niște căști antifonice pe care să ți le pui pe urechi și să nu mai percepi absolut nici un sunet, speri în zadar.

| Thecurious explică (pentru Hammurabi):

Asa este. Eu caut niste casti care sa ma izoleze de poluarea fonica din exteriorul casei, mai curand de sunetele din afara casei. Am exagerat cu sintagma "care sa "opreasca" orice sunet, indiferent de numarul de decibeli".

| Hammurabi a răspuns (pentru Thecurious):

Da, dacă nu depășesc 45-50 decibeli îți poate fi folositoare casca.
Cele mai eficiente căști de genul ăsta le găsești la magazinele cu materiale pentru protecția muncii.
http://www.eppm.ro/antifoane-externe