| UnOmdin20000 a întrebat:

Va deranjez din nou.
Am observat ca mi-au aparut (probabil la actualizarea sistemului) niste programe (3) care se numes cam asa "AdoptOpenDJ JRE whit hotspot si urmeaza niste cifre. Pe PC, nu telefon. Nu erau inainte.
Am cam inteles eu ce vrea sa fie. Dar nu folosesc PC-ul astfel.
Intrebarea mea este: pot sa le dezinstalez?
Multumesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai luat un "virus" (malware" de pe un site.
Intra in Control Panel - Adaugare /inlaturare programe si vezi daca acolo regasesti acel program. Daca da, atunci dezinstaleaza-l.
Dupa dezinstalare (sau daca nu-l gasesti pe lista) ruleaza o scanare a calculatorului impotriva "viusilor"!
Iti recomand Eset online, de aici:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| UnOmdin20000 explică (pentru Bula):

Le-am dezinstalat.
Saptamana trecuta, inainte de a le vedea, antivirusul si un antimalware mi-au gasit ceva. Acum, nu. Poate alea de atunci erau de aici, nu stiu.

| Bula a răspuns (pentru UnOmdin20000):

Si virusii pot incetini calculatorul, sa functioneze chiar sacadat.

| JicaContra a răspuns:

Lasate de beutura si de droage
pardon
ma scuzi

LASA-TE DE FILME ON-LINE si ALTE TAMPENII, care sunt PLINE de rahaturi si mai ales virusi

si da, poti sa le dezinstalezi, daaaaaar, trebuie sa le recunosti, click dreapta (NU stanga) pe butonul de start si prima optiune de sus, dupa care... DESCURCA-TE! (ca esti mare si vaccinat)

| UnOmdin20000 explică (pentru JicaContra):

Multumesc. Sunt vaccinata inca de acum 60 de ani. Nu se pune ala de la nastere.

| flixbuster a răspuns:

AdoptOpenJDK este o distributie binara de Java. Se descarca oficial de aici:

https://adoptopenjdk.net/installation.html

Asadar, numele soft-ului in sine este ok, este ceva "legitim".

Sunt insa mai multe intrebari:
1) de ce a ajuns pe PC-ul dvs? Ati instalat (alt)ceva recent sau ati folosit vreun site web care necesita si recomanda Java?
2) din ce sursa a fost instalat? Daca nu din sursa oficiala de mai sus, l-as considera suspect din start.

| UnOmdin20000 explică (pentru flixbuster):

Nu eu l-am instalat. Asta e sigur. Doar daca a venit "impus" de alt program. Nu am mai descarcat de mult timp ceva. E drept, nici astea nu stiu de cand sunt. Le-am observat acum, din intamplare. Oricum, sunt de mai putin timp de cand am facut vreo instalare. Si atunci a fost un antivirus. Unul la care am renuntat pentru ca declara ca nu poate deschide (multe) fisiere la scanare.