| vasileion1996 a întrebat:

Va rog din suflet
Dețin laptopul Asus x751lj și vreau sa înlocuiesc ssd-ul(are deja windous instalat in el):
Samsung ssd 840 EVO 120 gb, acest ssd se afla in pc-ul meu cu windous instalat pe el,vreau sa îl înlocuiesc cu HDD-ul din laptop și nu reușesc deloc
In opțiunea ADVANCED îmi recunoaște ssd-ul,dar când vreau sa setez in BOOT PRIORITI
nu îmi apare absolut nimic acolo, apare doar stik-ul de pe care încerc sa instalez windows-ul
Iar dacă încerc sa bag windous pe HDD laptopului ma lasă sa instalez frumos și pana la capăt fără probleme
Sfaturi ceva?
As vrea sa cumpar și eu un ssd, doar ca îmi e frica sa nu îl cumpar degeaba
Ambele au interfața sata 3

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

HDD-ul cu sistemul de operare instalat, poate fi mutat pe un alt calculator, dar windows-ul nu va funcționa. Trebuie să instalezi Windows-ul din nou pe acel calculator.

| vasileion1996 explică (pentru Hammurabi):

Pe mine nu ma interesează sa funcționeze HDD-ul ci ssd-ul
Pe el vreau sa-l folosesc in locul HDD-ului

| Hammurabi a răspuns (pentru vasileion1996):

Tu vrei să muți un ssd cu sistemul de operare deja instalat și să meargă.
Nu merge.
Dacă muți ssd-ul pe alt calc. trebuie să instalezi sistemul de operare din nou.
E acelaș lucru chiar dacă e HDD chiar dacă e SSD.

| vasileion1996 explică (pentru Hammurabi):

Nu merge nici așa, am încercat sa instalez windous pe ssd și nu ma lasă sa îl bootez
Trebuie cumva sa fie gol ssd-ul....sau?