| oanaana14 a întrebat:

Bună ziua! Va rog sa ma ajutați! Am un smart TV modelul 43UM7000PLA, se întâmplă să îmi ceara codul PIN atunci când vizionez un canal, am sunat la Telekom, dar au spus ca e din setările TV-lui și ca trebuie sa caut " nivel parental rating", am cautat la setări (nu am găsit). Va rog, poate știți voi. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci fă asa, da i cautare automata a tuturor canalelor si inclusiv a celor blocate, dînd cautare automata el va sterge tot si le va reinstala de la zero.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe LG-uri nu se numeste nivel parental, si ai dat funda prea usor, eu detin mai multe televizoare noi LG, urmeaza urmatorii pasi :

Intra in setarile televizorului (apesi pe butonul ce se aseamana cu o floricica)

Mergi la "toate setarile" si navighezi pana la "SIGURANTA"

La "SIGURANTA" bifezi acolo unde scrie Pornit/Oprit

Iti va cere PIN-ul, care implicit e 0000 (zero)

Introduci PIN-ul si blocarea canalelor va fi dezactivata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Exact au zis bine cei de la Telekom, tu sau altcineva din casa a blocat acel canal si daca nu sti adevaratul pin il blochezi, cel mai bine intreaba prin casa daca locuiesti cu parinti frati care a blocat canalul respectiv, ca sunt sigur ca alea de filme pentru adulti au pin nu toate canalele.

| oanaana14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt canale "decente" : protv, antena, pro cinema, axn.
Iar pinul e "0000", dacă îl introduc îmi merge, doar ca mi-l cere și în timp ce vizionez un film se întrerupe (chiar e enervant sa în tot scriu de 2-3 ori pana vad un film).

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru oanaana14):

Intră la setarile tlevizorului si dezactiveaza pinul, ce marca este televizorul? Ai zis smart tv aia nu este marca lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai si decodorul de la telekom bagat la tv sau ai cardul slot CI cum il folosesti prin card sau decodor.

| oanaana14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, nu mi-am dat seama. Este LG model 43UM7000PLA

| oanaana14 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Card, și m-au pus sa îl scot, poate ca reușesc sa găsesc nivelul parental de rating, dar nu am reușit, am cautat în toate setările...

| oanaana14 explică (pentru oanaana14):

Cardul e pentru HD, programele sunt prin cablu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru oanaana14):

Atunci fă asa, da i cautare automata a tuturor canalelor si inclusiv a celor blocate, dînd cautare automata el va sterge tot si le va reinstala de la zero.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc sarut mina pentru fundă. Merge tv ul?