| Robert_Florin_1993_Y6LI a întrebat:

vin si eu cu o problema legata la un modem de la UPC, problema e ca am foarte slab semnalul la wifi daca as lua un modem si sa il folosesc doar pe wifi iar ala clasic sa fie doar lan, ar fi mai ok?

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce modem ai mai exact? Ei ce zic? Ce intelegi prin semnal foarte slab? La ce distanta si prin citi pereti zici ca e foarte slab?

| Robert_Florin_1993_Y6LI explică (pentru GabiDumitrescu):

Stau la un apartament cu 2 camera si abia la o camera am semnal ok adica ori pica pentru cateva secunde si revine ba am ping de 500 1000...

| Robert_Florin_1993_Y6LI explică (pentru GabiDumitrescu):

Modelul este EVW3226

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert_Florin_1993_Y6LI):

Si era asa de greu sa cauti frumos pe Google? Vad ca ii poti seta puterea semnalului bine-mersi. Ia vezi si tu: https://askit.ro/solutii/configurarea-wireless-pe-router-ubee-evw3226/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, da, si o sugestie: inainte de a umbla la putere, mai ales daca e la 100 deja, seteaza WiFi-ul pe banda de 5 GHz si vezi cum merge.

| Bizon95 a răspuns:

Da, ar fi mai ok ca semnal
DAR
verifica daca sunt inusurbate bine antele de la "modem" (ca e clar ca si router wifi), daca alea nu fac contactul bine scade semnalul drastic

| Robert_Florin_1993_Y6LI explică (pentru Bizon95):

Unde sa le insurubez ca nu arebantena din aia are lipta pe el nu stiu cum dr...

| Bizon95 a răspuns (pentru Robert_Florin_1993_Y6LI):

Atunci nu se aplica pentru ca nu ai antena insurubata
ramane sa cumperi un router wifi si sa il folosesti doar pentru wifi

| adryang78 a răspuns:

Poți lua un TP-Link sau Tenda. Și îl poți folosi și pe LAN și pentru Wi-Fi, nu e nevoie să folosești 2 modem-uri.

| Robert_Florin_1993_Y6LI explică (pentru adryang78):

E cu cuaxial e din ala mai special