| CristianApetrei a întrebat:

Vreau sa am wi fi in masina si nu stiu cum sa procedez. Ce trebuie sa achizitionez?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In primul rand trebuie internet pe o cartela (sau abonament) de la o retea de telefonie mobila (telekom, Vodafone, Orange, etc). Este de preferabil o retea care are o acoperire foarte mare. (De exemplu, digi nu are semnal peste tot).
Acea cartela o pui ori in telefon, ori intr-un dispozitiv de felul acesta: http://www.internetinmasina.ro/......na-3946205
Introduci cartela (deja activata) in acel aparat; pui aparatul in priza masinii si ai internet.
https://www.youtube.com/watch?v=X7E7rXwIoCE
Alte aparate gasesti tot pe site-ul acela sau chiar si pe altele. Unele aparate sunt mai scumpe, altele mai ieftine (la fel si cartela, abonamentul si retelele de telefonie). Unele dispozitive nu suporta tehnologia 4G.
Pot fi portiuni de drum in care semnalul 4G se pierde; dar internetul nu se intrerupe daca semnalul devine slab.

Repet: nu ai cum sa ai internet in masina daca nu ai o cartela (sau abonament) de la o retea de telefonie mobila.

5 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Cartela sim in router portatil sau intr-un telefon vechi, dar nu vad ce avantaj ai avea, ca daca pe telefon ai poti face router din el oricand. Daca e vorba de transport persoane, e altceva

| CristianApetrei explică (pentru Goete):

Am o navigatie Android, fac hotspot de pe telefon, dar la un drum mai lung se descarcă telefonul. Navigatia nu suporta decât anumite stick-uri usb. Ma gandeam ca poate este ceva pe care sa-l conectez la bricheta si sa am internet.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CristianApetrei):

Sigur, poti sa cumperi un incarcator usb de la bricheta la telefon si sa alimentezi telefonul din el, eventual una cu mai multe gauri usb, ca sa poti sa alimentezi si navigatia

eu asa as face, decat sa cumperi inca un abonament de internet plus un router portabil 3/4G, care costa cel putin 300lei, iar oricum si ala se consuma la drum lung si tot trebuie sa il alimentezi ca pe telefon

| Goete a răspuns (pentru CristianApetrei):

Este, dar tot asa poti conecta si telefonul si il incarci intre timp. Adica eu spun pentru ca eu nu as cheltui pentru asta si mai ai nevoie de o cartela sim cu date, suplimentara.
Specific pentru masina in mod sigur exista - eu am folosit (incail am) intr-un timp un router portatil tp link, cu cartela sim, micut, cu usb pentru incarcare si cu baterie, dar probabil la masini exista legate direct si care pornesc cand pui contactul. Daca nu te ajuta cineva pe aici, precis gasesti pe net. Bafta