| Mdrăgan a întrebat:

Buna ziua, vreau sa imi recomandati o placa video DDR 3 pana in 450 lei, care sa fie performanta
Specificatii:
I3-3240 3MB Cache 3. 40GHZ
Placa de baza( cred ca este aceasta : uATX – D3221
8gb ram ddr 3
Vreau sa joc jocuri bune, macar in 60 fps pr grafici medium-low, doar recomandari cu link catre placa video, fara moralehappy
Multumesc

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu trebuie sa aiba neaparat DDR3, memoria placii video nu are treaba cu RAM-ul.

La 480-500 Ron gasesti pe eMag AMD RX 550 sau nVidia GT 1030.

Ambele se impaca foarte bine cu procesorul acela si nu ies cu mult din buget.
Ceva mai slab nu merita sa cumperi (GT710, GT210, etc), vor fi doar bani aruncati.

| Mdrăgan explică (pentru NLS):

Esti sigur?
stiu ca trebuie sa se potriveasca pe,, socket ul,, placi de baza
eu am placa de baza ddr 3, si din cate stiu placa video tot ddr3 trebuie sa fie
ma insel?

| Mdrăgan explică (pentru NLS):

De exemplu, aceasta se potriveste cu ce am eu?
https://altex.ro/......10302GBRK/

dar mai am o intrebare
eu am adaptor dvi-vga pe placa de baza, pentru ca am monitor vechi cu vga
si daca eu conectez placa video la cea de baza, nu va trebuii sa conectez prin port ul placii video?

| NLS a răspuns (pentru Mdrăgan):

RAM-ul placii nu are treaba cu RAM-ul sistemului.
Placile video mai noi folosesc GDDR6... Iar dupa cum stii, pe placa de baza avem doar DDR4 deocamdata.
Sunt chestii independente.

Standardul slotului (conectorului in care introduci placa video) e indicat sa fie identic cu al placii de baza.
Adica slotul si conectorul PCIex ar fi bine sa aiba aceeasi generatie.
Exemplu:
Daca placa de baza are PCIex 3.0, ar fi mai bine ca si placa video sa aiba standardul PCIex 3.0

(dar nu e obligatoriu, daca placa video ar fi pe PCIex 2.0, va lucra mai putin rapid, pentru ca "autostrada" prin care comunica cu procesorul va fi mai ingusta).

| NLS a răspuns (pentru Mdrăgan):

Se potriveste,
atata doar ca este low-profile, adica este mai ingusta placa in sine, nu acel suport de metal cu care se prinde de spatele calculatorului.

Placile low profile sunt gandite pentru carcase mai inguste, cele de tip Desktop (cele care pot sta si culcat pe birou, dar si in picioare), care au de regula vreo 11-12cm grosime.

Daca tu ai carcasa de tip Tower (cele care stau mereu pe inaltime), acestea sunt mai late, incep de la vreo 16.5-17cm, si pot acomoda placi video normale.

Asa ca ar merge foarte bine o placa de genul asta>>> (da, stiu ca nu e pe stoc)

https://www.emag.ro/......D62GB8BBM/

De ce sa cumperi o placa cu latime normala daca ai carcasa Tower?

Pentru ca: RACIRE.
Ventilatorul e mai mare la cele normale, datorita latimii suplimentare.
Cu cat e mai mare un ventilator, este mai silentios, pentru ca misca o cantitate mai mare de aer la turatii mai mici.

In alta ordine de idei, RX 550 e putin mai puternica decat GT1030.

https://www.emag.ro/......DK9LQBMBM/

| NLS a răspuns (pentru Mdrăgan):

"eu am adaptor dvi-vga pe placa de baza, pentru ca am monitor vechi cu vga
si daca eu conectez placa video la cea de baza, nu va trebuii sa conectez prin port ul placii video?"

N-am inteles chiar exact ce vrei sa zici, te referi ca intre monitor si iesirea video a PC-ului (care se afla pe placa de baza, fiindca folosesti placa video integrata) folosesti momentan un adaptor DVI-VGA?

Daca monitorul are doar VGA, vei folosi in continuare acel adaptor,
doar ca va fi bagat cablul in placa video, nu in placa de baza.
Iar partea unde e adaptorul VGA se va afla in monitor. (asta daca ai cablu DVI)

Daca ai cablu VGA, partea cu adaptorul DVI o vei baga in placa video.

https://s13emagst.akamaized.net/......2b1527.jpg

RX550 are si iesiri HDMI si DP (DisplayPort) pentru viitor, in caz ca va trebui sa schimbi monitorul.

Eu recomand sa iei RX550, va ajuta in jocuri mai mult decat 1030. (dar daca ai carcasa Tower, altfel nu va incapea.)

| Mdrăgan explică (pentru NLS):

Am carcasa Tower
nu stiu configuratiile la placa de baza, dar ti am pus la intrebare modeul si o poti cauta pentru a mi spune exact ce mi se potriveste?
P.S. incheiem subiectul si printr un link cu o placa video(care sa mearga si sa se potriveasca )intre pretul pus de mine

| Mdrăgan explică (pentru NLS):

Https://solutions.inovis-group.com/......oard-uatx/

aceasta este cred
ai in link si un pdt cu specificatii, in caz ca ajuta
astept raspunsul tau

| NLS a răspuns (pentru Mdrăgan):

O sa ma uit exact dupa amiaza cand ies de la munca.
Spune-mi exact si ce cablu ai, dvi sau vga? (cablul, nu adaptorul)

| NLS a răspuns (pentru Mdrăgan):

La eMag toate sunt indisponibile, cu exceptia unui Palit si a unei bucati de Gainward, dar nu recomand aceste branduri, mai ales Palid sunt cu cantec...
https://www.emag.ro/......priceasc/c

Nici la PcGarage nu e nimic in stoc
https://www.pcgarage.ro/......na-la-470/

Ramane Altex. Cea din mijloc cu ventilator ar trebui sa fie ok.
https://altex.ro/......5/gt-1000/

Placa de baza este ok, are chipset Q85 (Haswell/Broadwell),
suporta fara probleme placi video cu memorie mai noua, precum GDDR5.

Placa video trebuie pusa obligatoriu in slotul pe care scrie PCIe x16 Gen3 (primul deasupra de cele 2 scurte)
Cel de sus e prea incet, chiar daca are aceeasi luungime si ai putea introduce placa in el, are banda doar x4. (in loc de x16, cat are slotul de care ziceam)
(In general placile video se introduc in sloturile x16)

Daca te uiti la specificatiile placii video de pe Altex (cea din mijloc cu ventilator)
https://altex.ro/......10302GBRK/

o sa vezi ca tot PCI Express x16 3.0 scrie si la placa.

Placa are iesire HDMI si DP (Display Port).
Ambele sunt conexiuni de ultima generatie, suporta rezolutii mari, etc.
O sa ai nevoie de un nou adaptor, daca monitorul are doar VGA...

SAU ai putea lua placa cealalta.
https://altex.ro/......30SL2GBRK/

..care are o iesire DVI si una HDMI.
DAR asta presupune sa ai acum un cablu DVI, nu unul VGA. (de aceea te intrebasem ce cablu ai, si ce adaptor).

| Mdrăgan explică (pentru NLS):

Vga