| Talion a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un monitor de 75 hz.Ce ar fi mai bun? HDMI sau VGA? am auzit ca si dvi ar fi o chestie.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

VGA nu cred ca merge la 75 Hz. VGA e in general depasit.

| PainTech a răspuns:

HDMI ( maxim 18Gbps)
DVI (maxim 8Gbps)

HDMI e mai bun.
De VGA nici nu se pune problema, e antic.

| JicaContra a răspuns:

VGA este ANALOGIC
HDMI e DIGITAL

gandeste singur ce ai alege...

iar din experienta mea, DVI e cel mai bun, e mai bun si decat HDMI, chiar daca ambele sunt digitale

| doctorandus a răspuns (pentru JicaContra):

De fapt, DVI si HDMI sunt cam aceleasi lucru, difera doar mufa. Adaptorul de la DVI la HDMI are doar fire electrice, nu are tranzistori, rezistente, condesatori, etc.

| JicaContra a răspuns (pentru doctorandus):

Nu chiar, prin hdmi mai trece si sunetul, insa in rest, sunt de acord, e acelasi lucru

| morfeo a răspuns:

Hdmi clar

| CataCatalin994 a răspuns:

Nu conteaza ce cablu are, pe ala il iei in functie de ce porturi ai la sistem. Monitorul se ia in functie de alte lucruri, display, rr, culori etc.