| Seby98Seby a întrebat:

Zilele trecute mi-am cumparat o unitate si am observat ca din cei 4 gb ram imi recunoaste doar 2. I-am inversat in sloturi si tot asa imi arata, am incercat sa ii introduc in sloturile albe de pe placa de baza (ea avand 4 sloturi ram. 2 albastre si 2 albe)insa nu porneste asa...In bios tot 2 gb imi arata.Ma puteti ajuta?

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca ai windows-ul pe 32 de biti, nu are cum sa-ti vada 4 gb.
Trebuia sa vada totusi 3.64 gb, nu 2.
Vezi sa nu ai memorie alocata pentru placa video integrata, in caz de ai integrata si nu de dedicata.

| Seby98Seby explică (pentru ROB3RT89):

Da,am placa video integrata Radeon hd 7560d.am pus win si pe 32 si pe 64 si tot 2 gb imi citeste

| mihai69 a răspuns (pentru Seby98Seby):

Asta e o altă explicație. O parte din adresele de memorie sunt alocate pentru adresarea plăcii video și o altă parte din RAM e posibil să fie rezervat pentru memoria alocată plăcii video.
Încearcă o placă dedicată și dezactiveaz-o pe cea integrată din BIOS.

| mihai69 a răspuns:

Instalează un sistem de operare pe 64 de biți, altfel nu va ști să folosească toată memoria!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

La 32 limita e de 4GB

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta în teorie. De fapt, e de 2 și ceva, în funcție de configurație.
(de exemplu: http://www.pcworld.com/......f-ram.html )

| Seby98Seby explică (pentru mihai69):

Am avut win 7 pe 64 si acum am pus pe 32

| gelu1970 a răspuns:

Cu w7 32 bit poti folosi maxim 3, 2 gb de ram. ai facut o prostie sa instalezi un 32 bit.
vezi de asemenea in msconfig/start/optiuni avansate sa nu ai bifata cantitatea maxima de memorie. daca e bifata o desbifezi, salvezi schimbul facut, restartezi.

| Seby98Seby explică (pentru gelu1970):

Am pus pe 32 deoarece pe 64 se misca mai lent... Insa tot nu stiu de ce nu mi recunoaste toti cei 4 gb. M.am uitat la ce ai zis tu nu e bifata acea optiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce procesor ai?

| Seby98Seby explică (pentru anonim_4396):

Amd a8 5500b de 3, 2 ghz