| FlorinaRuby a întrebat:

Bunaaaa.am un laptop si bateria se descarca foarte repede...la inceput cand l.am cumparat bateria tinea mult insa eu il tineam mereu la incarcat fiindca stateam mereu pe el la birou.sa fie asta cauza? ce pot sa fac sa nu se mai descarce asa repede?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, in 1-3 ani, acumulatoarelor le scade capacitatea de stocare la jumatate. Evident, aceasta slabire este accentuata daca sunt tinute in permananta "la incarcat".
Al doilea factor este consumul efectiv. Daca s-au instalat si se ruleaza multe programe, procesorul, memoriile, precum si restul circuitelor consuma mai mult curent.
Totodata, este indicat sa fie reglat "economizorul" la un timp cat mai scurt, max. 5 minute pana la intrare in standby.

| Cozzmy13 a răspuns:

Sigur e de asta trebuie sal tii pan se incarca de tot apoi il deconectzi

| albertosso a răspuns:

Toate batriile si toti acumulatorii care au fost construiti pana acum au o durata de viata. mai lunga sau mai scurta ( la laptop este proiectat sa reziste cam 3, 4 ani o baterie sau 1000 de incarcari) In timp ea isi pierede din capacitati astfel incat la un moment dat se incarca foarte repede si se descarca foarte repede. In acel moment ea trebuie inlocuita din cauza ca ...in interior ea va incepe la dupa un timp sa faca Scurt circuit. Si nu cred ca doresti sa iti flambezi laptopul. Ca bateria sa reziste mai mult ( sa aiba o durata de viata mai mare) de obicei cand achizitionezi o baterie, este recomandat sa ii faci FORMATAREA ( 5 incarcari-descarcari, cap coada...adica incarcat la maxim si apoi descarcat pana moare in bratele tale). Aceasta formatarea este valabila in general pentru toti acumulatorii de laptop, telefon, si orice alt obiect care functioneaza pe acumulatori. Succes. happy

| albertosso a răspuns:

Deci rezulta si prin urmare ca Bateria a ajuns la finalul vietii si trebuie sa o inlocuiesti cu una noua ( asta in cazul in care se mai fabrica pentru tipul asta de laptop) pentru ca s-a uzat. NU incerca sa o fortezi...Ea isi va pierde inevitabil din capacitate si daca tot o sa o fortezi cu incarcat descarcat o sa iti faca scurt circuit si iti face tot laptopul praf asa ca... m-ai inteles sper

| EverNever a răspuns:

Parerea mea este sa cumperi alta bateri! Pentru ca baieria unui laptop cand este la incarcat trebuie sa fie lasata doar un timp anume nu mereu pentru ca se ruineaza si nu iti va mai merge ca inainte!

| EverNever a răspuns:

Ahhh si adaug... Cand vrei sa stai la birou cu leptopul Scoate bateria si ramai doar cu cablur de alimentare! Bateria foloseste-o doar cand nu utilizezi cablul de alimentarewinking Enjoy

| Axys a răspuns:

Buna Perioada de timp pentru intrarea în repaus a computerului este prea lungă
Este utilizat economizorul de ecran în loc să fie setat computerul să intre în modul de repaus
Luminozitatea ecranului este setată la o valoare prea mare
Planul se alimentare nu este setat la modelul cel mai eficient
Adaptorul fără fir nu este optimizat pentru economisirea de energie
Starea minimă a procesorului este setată la un nivel prea mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gresit, categoric.bateria a cedat datorita incarcarii permanente.Laptopul te avertiza cind se apropia de final bateria; incearca sa mergi cu el pina se opreste,lasa-i citeva ore,o noapte de pauza, daca bateria nu a cedat in urma incarcarii excesive, isi va reveni.Nu mai incarca bateria decit atunci cind laptopul iti comunica faptul ca mai ai x minute pina ...la final.Mult noroc.