| TweetyBebe a întrebat:

Bunaaaa,
Mi-am cumparat decurand un Xperia X10 mini, dar am avut prostul ghinion sa mi se strice cablul de date si evident nu il mai pot incarca.
Mi-am cumparat un cablu de date de la Germanos, imi zicea tipul ca va merge, dar nu e cel original si nu incarca doar pana la 60% ...fiindca e cablu universal.
In garantie evident nu il pot duce pentru ca imi vor zice ca e de la cablu.
Poate fi de la cablul de date sau sa fie problema cu incarcarea telefonului (mufa din tel)?

Răspuns Câştigător
| moldovianu a răspuns:

Nu prea e veridica chestia cu "incarca 60% pentru ca e universal" problema e alta,incarcatorul ori e devalorizat,sursa de incarcare e "dusa" din telefon sau ai ceva probleme la mufa de incarcare(oxidata,pini rupti,indoiti).
De preferat, proba cu un incarcator original (altul) cablu+incarcator!
Daca conectezi telefonul la calculator fara probleme si iti arata ca incarca, nu e mufa de incarcare!
Incearca sa vezi daca si prin calculator se opreste la 60%, dar cu alt cablu si daca e asa...la garantie cu el!

2 răspunsuri:
| TweetyBebe explică:

Cu un alt incarcaor original de sonny intr-o ora e incarat 100%. Am incercat sa pun si la PC cu cablul acesta dar tot nu depaseste de 60 %.
Cred ca nu e problema cu mufa din tel pentru ca atunci nu s-ar incarca cu un cablu original. happy

| Lucian_Popescu_1988 a răspuns (pentru TweetyBebe):

Eu in seara asta am patit acelasi lucru, pur si simplu nu vrea sa mai incarce mai mult de 60%...nu stiu ce sa fac.....HELP PLEASE!