| andreigroza19 a întrebat:

Bunza ziua TPU...Deci daca dau right click pe desktop si dau sa zicem new folder sau refresh,uneori imi ramane casuta cu ce am dat(refresh sau new folder spre exemplu) sau la winamp am dat pe add file si a ramas casuta pe ecran si imi apare peste orice as deschide(internet,joc, etc.) vreo solutie?

5 răspunsuri:
| djphilosoph a răspuns:

Da. Poti sa selectezi o optiune din acea casuta (daca mai e functionala ). Spre exemplu, pornesti meniul "file" la winmap. Daca casuta mai e functionala, poti sa selectezi "save" sau orice alta optiune si dupa sa inchizi pop-upul ce v-a aparea. DACA "CASUTA" NU E FUNCTIONALA, ceea ce e cel mai probabil, poate fi din cauza ca, procesorul tau e suprancarcat de procese. La asta am mai multe variante:
1. Apasa "ctrl+alt+delete" sau click dreapta pe bara cu butonul "start" si selecteaza "Task Maneger". De acolo, selecteaza tab-ul de procese, si opreste ceea ce crezi tu ca ocupa mai mult ( dintre aplicatiile detasate de windows.) ATENTIE! Nu fa asta daca nu te pricepi cat de cat. Adica nu trebuie sa opresti windows explorerul sau alte aplicatii ce tin de windows 7. De asemenea, daca opresti procesul unor aplicatii ce sunt in toiul unei actiuni (ex. Install Shiled), s-ar putea ca pe viitor sa functioneze necorespunzator.
2. Ce antivirus folosesti?
3.S-ar putea sa fie windows-ul prea avansat. Folosesti sigur w7, nu? Este greu de suportat pentru PC.
3. Poate sa fie de la un Windows Update cu erori. Asteapta pana la urmatorul.
Sper ca ti-am fost de folos!
Funda?

| andreigroza19 explică (pentru djphilosoph):

Nu e supraincarcat... abia l-am reinstalat si nu are foarte multe procese am oprit si explorer.exe si l-am repornit dar tot nu merge. dispare daca dau spre exemplu un log off.nu am facut update-uri la windows.casuta nu e functionala..adica nu o pot executa.doar ramane acolo pe ecran

| andreigroza19 explică (pentru djphilosoph):

De fapt daca inchid explorer.exe si apoi deschid un nou proces explorer se remediaza problema...

| djphilosoph a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca la varianta:
«1. Apasa "ctrl+alt+delete" sau click dreapta pe bara cu butonul "start" si selecteaza "Task Maneger". De acolo, selecteaza tab-ul de procese, si opreste ceea ce crezi tu ca ocupa mai mult ( dintre aplicatiile detasate de windows.) »
Nu inseamna ca trebuie sa gasesti procesul casutei, deoarece s-ar putea 99.9% sa nu existe si sa fie doar un fel de imagine ramasa, cum ramane pe retina la om. ##Imaginea ramane mai mult pe retina, cu cat omul e mai obosit. ##

| Salaburu a răspuns:

Reinstaleaza windowsulwinking cred ca e singura solutie si daca nu vrei sa pierzi poze, muzica, filme etc... fa doar partitia cu windowsu