| anamariarot a întrebat:

Ca o persoană foarte atentă și inteligentă ce sunt, după ce am constatat că imprimanta nu merge doar cu un cartuș negru, am mai achiziționat tot unul negru, că doar nu-mi trebuie colorat. Bineînțeles că încă unul negru nu se potrivește, nu intră în locul celui colorat... Există vreo setare posibilă, astfel încât imprimanta să funcționeze cu un singur cartuș?
Imprimanta este HP Deskjet 2050. Mulțumesc anticipat!

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unde inteligenta?
La un centru de copiere, o pagina alb negru te costa maxim 20 bani, unul ful color 1 leu.
Cu un cartus faci maxim 50 pagini full color, de calitate indoielnica, iar cartusul te costa 90 lei + uzura imprimantei + hartia. Daca se usca cerneala, atunci iti trebuie alte cartuse...

Pentru tiparire de calitate alb-negru este mai indicata o imprimanta laser, cu un cartus reincarcat fiind posibila tiparirea a peste 1000 pagini de calitate...

| anamariarot explică (pentru Bula):

Dar deloc nu mă ajutați. Cartușele astea sunt reîncărcabile, pe alea vechi le-a aruncat mama când le-a găsit prin casă, că aș fi pus tuș în ele. Le-am cumpărat pe astea, pentru că nu le mai aveam pe alea vechi(logic), cu gândul de a le reîncărca în momentul în care termin tușul din ele. Dacă aveam de scos 3 pagini, m-aș fi dus la un „centru de copiere", dar am multe de „printat". Iar despre inteligență... am precizat mai sus că era o IRONIE, pentru persoanele care nu s-au prins.

| Bula a răspuns (pentru anamariarot):

Intra in setarile imprimantei, marcheaza doar tiparire alb-negru, si iti va functiona probabil si cu un singur cartus alb-negru.
Daca totusi da eroare, baga si un cartus color gol in locasul color.

| cevdet a răspuns (pentru Bula):

A uitat sa puna ghilimelele. happy

| anamariarot explică (pentru cevdet):

Nu le-am considerat necesare, având în vedere explicația de după

| onasis1961 a răspuns:

Daca ai nevoie numai de copii alb negru, introduce cartusul color in locas si va functiona. Daca e nevoie de copii color, atunci incarci cartusul sau cumperi altul nou.Bafta!

| anamariarot explică (pentru onasis1961):

Ideea era că nu am cartuș color, că am cumpărat două negre și că acela negru nu se potrivește în locul celui color. Credeam că se înțelege din întrebare și că n-aș mai vrea să dau 100 de lei pe unul nou, având în vedere că am dat deja 160 pe cele două și că unul colorat e mai scump...

| relian a răspuns:

Au murit laudatori cumva laughing mai si spui ca esti inteligenta, apoi mentionezi ca ai cumprat cartus tot negru, dar cine la scos de acolo din imprimanta? Sa scos probabil singur, dar si asa la cat de inteligenta esti ai fi vazut ca nu sunt la fel laughing Cum se face ca la inteligenta ta si la cat de atenta esti tu, nu ai observat o chestie care se vede si din avion si anume ca cele 2 cartuse sunt diferite?
In sf probabil urmeaza sa dai explicatie la anul laughing
Deci trebuia sa lasi cartusu ala color acolo in imprimanta chiar de era gol, asa puteai printa pagini alb negru. Fara cartus in imprimanta nu te masa nici alb negru.Deci nu functioneaza cun singur cartus indiferent ce i-ai face,are nevoie de toate cartusele sa fie acolo,chiar des goale, ignori averizarea, setezi printare alb negru.
Ma si miara ca la inteligenta ta sclipitoare nu ai observat cartusele ca unu e mai gros ca alantu.Dar na ai prieten suedez, ala probabil tea ajutata, sau ti-a dat sfatu asta.
Am vrut sa comentez de cand ai pus intrebarea dar ma abtinui, acu am vazut ca mai luat la meci in deplasare cu garla din fata casei asa ca am spus sa te arunca nitel in garla aia mare peste care eu trec can mai vin asa in vacante prin Romania laughing
Nu o mai fa pe grozava pe aici ca se vede cati dai singura cu stangu in dreptu laughing

| anamariarot explică (pentru relian):

Dispari, idiotule, ca era autoironie, dar esti prea cretin ca sa intelegi. Ignore direct si dispari.

| anamariarot explică:

Pentru alte primate care-mi scormonesc prin întrebările de acum un an, că altceva interesant n-au ce face cu viața lor: prima parte a întrebării este AUTOIRONIE. Nu mai fiți atât de reduși.

| DorelExpertu a răspuns:

Pune cartusul colorat (Daca il mai ai) la loc, chiar daca e gol, si ar trebui sa mearga sa printezi alb/negru.
Din cate stiu eu nu poti folosi imprimanta cu un singur cartus.

| anamariarot explică (pentru DorelExpertu):

Nu-l mai am... L-a găsit mama prin casă și l-a aruncat laughing

| DorelExpertu a răspuns (pentru anamariarot):

Rau, vrei nu vrei trebuie sa-ti iei altul nou.
Oricum imprimantele alea-s cam proaste, cartusurile de "fabrica" se strica toate si dau erori, le schimbi, si dupa le poti reincarca, iesi mai ieftin asa.
Am avut si eu acum cativa ani buni o imprimanta de la acest producator, am folosit-o cam pana am terminat doua cartuse, de atunci zace undeva abandonata intr-o cutie.

| Sociopatul a răspuns:

O intrebare de curiozitate, de ce nu le folosesti pe rand? https://www.youtube.com/watch?v=D9dbqPbv14k

| anamariarot explică (pentru Sociopatul):

Cred că nu m-am făcut înțeleasă. Am două, ambele negre. Ca imprimanta să funcționeze, are nevoie de unul negru și de unul colorat. Eu nu-l dețin pe cel colorat și inițial credeam că au același format, dacă pot spune așa, astfel încât să introduc unul negru în locul celui colorat sad

| AlexLK a răspuns:

Ana nu functioneaza cel negru in locul celui color.Sta putin diferit treaba acolo inauntru.Le poti folosi pe rand sau il poti returna tongue