| ChiukiuHamsler a întrebat:

Ca sa meargă mai rar termostatul pentru a nu-mi îngheta frigiderul ce ar trebui sa fac cu surubelele? Poza: https://imgur.com/a/61bYW

Scuze pentru categorie

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am o veste pentru tine:
NU de la termostat se face sa dispara gheata! happy

Termostatul, in mod normal, regleaza temperatura frigiderului intre +1 - +6 grade (nivel de DECUPLARE).
Adica, compresorul va merge incontinuu pana ce nu coboara temperatura la acel nivel (sau nu decupleaza releul de protectie).
Daca apare gheata, inseamna ca intra aburi in in frigider:
- ori ai introdus alimente care se evapora tare (supa sau alte lichide),
- ori nu se inchide etans garnitura usii (intra aerul umed din incapere).

In mod normal, termostatul reglat la minim (gradatia 1), temperatura la nivelul raftului din mijloc trebuie sa fie intre 1-5 grade (masurat cu sonda unui termometru electronic calibrat), iar raportul intre perioada de cuplare /pauza trebuie sa fie de 1:3 sau mai mare.
Aceste valori se masoara dupa dezghetare completa, urmata 24 ore de functionare, FARA sa se deschida usa frigiderului (cu 1-2 kg de alimente pe rafturi).

Daca valorile masurate nu corespund, atunci trebuie o verificare profesionista de catre un frigotehnician bun, cu experienta mare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Acolo nu se umbla, pentru ca este un senzor calibrat. tu ai doar optiunea reglarii din rozeta gradata (atunci cand termostatul este montat la locul lui)

| ChiukiuHamsler explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si pentru a nu-mi mai ingheta frigiderul ar trebui umblat in rozeta?

| ChiukiuHamsler explică (pentru ChiukiuHamsler):

Trebuie umblat in reglajele finute.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Rozeta are gradatii; setezi la o valoare mai mica si frigiderul o sa aiba in compartimentul pentru alimente o temperatura mai mica. implicit o sa pornesca ult mai rar compresorul. succes. P.S. Congelatorul o sa continue sa functioneze normal, indiferent de setari