| JetBlueJet a întrebat:

Ca sa pot naviga pe internet am nevoie de un cablu (pe care parintii mi-l tot "confisca" in timpul saptamanii) :(( (nu ii stiu denumirea exacta a cablului, mufele sale arata cam asa: )
http://e-multimedia.ro/images/prod/conectica%20telefon/2 919584.jpg
O parte o bag in laptop si cealalta intr-o chestie (nu stiu cum se numeste nici asta, dar nu este router :)) )
Vreau sa iau un inlocuitor (vazusem la magazin unele cu 6 lei :)) ), va functiona si cu acela?(Normal, il iau fara ca parintii sa stie de de el =))

34 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand ai nevoie de cablul de internet. Deci daca iti confisca cablul poti sa cumperi altul. Iar la capatul lui trebuie adaugata o mufa UTP. Doar asa poti sa o introduci in laptop.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu vreau sa par proasta, dar ce este aceea o mufa UTP?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

O mufa UTP e aia de e in poza ta. Capatul ala de la cablu care se introduce in laptop, intelegi? Dar poti sa cumperi un cablu cu tot cu mufa, intreaba acolo la magazin ca stiu aia cum sa il faca, si tu dupa iei cablul acasa dar sa nu stie parintii tai big grin

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Merciiibatting eyelashes Muhahahha laughing (Ras malefic)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Desi nu stiu daca am facut bine ca ti-am zis asta laughing Parintii tai poate ti-l "confiscau" cu un anumit motiv laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Pai motivul pentru care mi-l iau este "Ti-l iau, ca daca ti-l las toata saptamana nu mai inveti!" (Si nu eu am venit cu ideea, ci sor'mea rolling on the floor Plus ca am observat de multe ori ca atunci cand stau pe net' iau note mai mari, inclusiv 10 smug ) big grin Tu ce mai facibatting eyelashes?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pai au dreptate ( nu imi vine sa cred ce spun, mie care imi ascundeau incarcatorul de la laptop rolling on the floor ).
Eu eram indecis daca sa ma duc la Cinema City sau nu. Astept sa vad ce zice Ray.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

La ce film? smug

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

La Zeii Egiptului happy Tu ce mai faci in afara de a gasi modalitati de a sta pe laptop cat mai mult?

| halogen001 a răspuns:

Cablul din imaginea de mai sus, e cablu de telefon cu 4 fire.
Mufele sunt asemanatoare, difera numarul de contacte.

Daca acel cablu e exact asa cu 4 fire, atunci merge sa pui un cablu la fel. (cablu cu 4 fire merge de obicei daca laptopul are modem adsl incorporat)

E posibil sa fie cablu utp de retea cu 8 fire si atunci trebuie cautat cablu cu 8 fire

http://www.altex.ro/cablu-de-retea-stp-cat5e-hama-20140-1-5m-gri
http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/cablu-utp-mufe-p-4192

Cablu de telefon cu 4 fire (sunt suficiente 2 fire):
http://www.mivarom.ro/......gru-p-3816

Cablul de retea are 8 fire si e cel mai frecvent utilizat pentru internet.
Sunt mai rare laptopurile cu modem incorporat ca sa foloseasca internet adsl de pe reteaua de telefon.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Ce fain, sa imi zici si mie cum a fost ca vreau si eu sa il vad de cateva zilebatting eyelashes Pai ma gandesc la faptul ca in ultimul timp, orele de la scoala au trecut atat de greu... si ca am teme dar imi e lene sa le fac (am fost asa tampita ca mi-am facut vaccinul in mana stanga laughing, pff regret, mai bine il faceam in dreapta ). Si astept ziua de luni sa plec la spital smug

| JetBlueJet explică (pentru halogen001):

Mersi de raspuns. (Nu stiam de chestia asta cu, cablurile, am pus si eu o imagine care arata cat de cat precum cablul meu big grin )

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

O sa iti zicbatting eyelashes Te duci la spital? E asa de grav?

| JetBlueJet explică (pentru JetBlueJet):

Scuze pentru greseli (eu una le-am editat big grin )

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu pentru amaratul asta de vaccin rolling on the floor happy Pentru alte amarate de analize crying

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dar ce ai?

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Am avut pneumonie (acum 2 luni) si acum ma cheama iar sa vada ce schimbari s-au produs big grin (Voi fi la sute de km de casa... smug )

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Si eu sunt la sute de km de casa laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

smug Cat as vreaaaa sa fiu in locul tauu :-x

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Lol. De ce? laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Nu imi mai suport parintii laughing {La tine cum a fost cand a trebuit sa pleci de langa ei?}

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

La mine e mai complicat sad Copilaria mea a fost frumoasa dar doar din anumite puncte de vedere... ar fi multe de spus. Dupa ce am plecat mi-a parut rau oarecum, dar e mai bine asa happy E mai liniste.

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Am o oarecare curiozitate sa te intreb de copilarie... Dar nu vreau sa iti aduci aminte de ea daca amintirile sunt cum sunt happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Oh... Unde ti-as putea scrie? big grin Ca e mult...

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Pe privatbatting eyelashes (Doar daca vrei si crezi ca nu te afecteaza cu nimic) big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Pe mine nu... M-am obisnuit. Insa dupa oamenii incep sa isi schimbe parerea despre mine laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Esti sigur ca asta as face-o si eu thinking

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Nu, de asta iti si spun...
(si totusi... e? laughing

| JetBlueJet explică (pentru DoarBogdan):

Deci imi zici sau nu imi zici?batting eyelashes

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru JetBlueJet):

Iti zic. stai asa ca ma duc la dus laughing