| XAlexX0 a întrebat:

Calculatoarele de gaming de pe cel.ro arată în realitate că și în poze?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In primul rand, cel.Ro sunt printre cei mai nesimtiti vanzatori online din Romania.
Daca esti persoana fizica, poti sa iti iei gandul de la garantie sau retur, au un talent nativ sa impiedice asta.
De multe ori am auzit pe la cunoscuți ca li s-a anulat comanda, fara sa primeasca un motiv anume, produsul aparand pe site ca disponibil.

Cand suni la garantie sau serviciul clienti nu raspunde nimeni de obicei.
Exceptie daca esti firma si cumperi de la ei de valori foarte mari.

In al doilea rand, calculatoarele gata asamblate sunt de evitat, mai ales daca e vorba de un sistem ieftin.
Sursele si placile de baza sunt principalele componente unde profita de nestiinta voastra, si nu le pasa ca sursa aceea iti poate duce sistemul intr-un loc cu verd... Rugină.
Uneori mai vin si cu SSD uri de la cel mai slab si problematic producator...

Cat despre surse, nu conteaza doar puterea afisata (watii), ci si alte lucruri (folosirea condensatorilor de calitate, un etaj de alimentare construit decent, care sa poata livra voltajele foarte precis procesorului..., protectii pe bune, nu doar fictiv, si in general un OEM care nu se joaca).
Deci atat timp cat in descrierea sistemului la ei pe site vezi doar : "sursa 500W", fugi si cauta mai departe.
Daca era ceva de doamne-ajuta, cu care nu le era rusine, puneau numele modelului, sa stii ce cumperi. (poate tu nu stii, dar intreband, poti afla daca e ok sau nu, daca merita banii sau nu).
Nu sunt impotriva sistemelor preasamblate in totalitate, insa cumpara doar de la oameni care afiseaza detalii concrete despre componente.

| Brizbriz a răspuns:

M-ai pierdut la "cel.ro"
https://www.compari.ro/stores/c-e-l-s113882/#informatii
cel.ro si tragi apa la wc

| Crackman a răspuns:

Pai practic ar face fals si este o infractiune, daca iti arata ceva si vinde altceva

| AlaSwek a răspuns:

Hey. Da, arata ca în poze. Dar atenție, nu l cumpăra după cum arata. ci după componentele pe care le are

| xpoisonxdartx a răspuns:

Majoritatea pozelor au caracter informativ. Oricum sa te interesezi de componente mai mult decât de aspectul fizic