| perceive a întrebat:

Calculator sau laptop? ce alegeti? care e mai bun? care se strica ma repede? ce model, firma?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Clar calculator.
Toate laptopurile se strică foarte uşor.
Calculatorul rezistă şi după îndelungi şuturi cu bocancii de ski!

| cristi202 a răspuns:

Depinde. Pentru munca de teren, as avea nevoie de un laptop, si, daca imi va merge treaba, imi voi lua, insa pentru acasa tot desktop-ul ramine cel mai tare.
Intr-un fel, imi pare rau ca tehnologia avanseaza asa de repede. Primul meu calculator, Compaq, un Pentium II, la 450 Mhz, cu procesor Intel Inside (cele mai bune pe atunci), cu o configuratie excelenta, mai traieste si azi, merge, si merge bine cu XP, si inca nu am avut probleme serioase cu el, doar cu faptul ca, datorita tehnologiei care a avansat, a imbatrinit, si e depasit cu mult deja, si daca moare, nu mai am ce sa ii fac (nu mai gasesc piese de schimb pentru el). Insa a fost foarte rezistent. Nu stiu despre laptopuri, cit de rezistente sunt...

| zxsds a răspuns:

Le alegi in funcție de nevoi.
Laptopul este bun atunci cand pleci in deplasari, cand ai nevoie de mobilitate. Are un pret mai ridicat si piesele sunt mai scumpe ca la un PC. Eu am un ACER 5738zg(dupa el posteztongue) si sunt multumit.

PC-ul are performante mai bune ca un laptop fiind si mai ieftin la piese. Dezavantajele lui este ca ocupa spatiu, consuma mai multa energie electrica, etc

La ce vrei sa le folosesti? Jocuri? Internet? Filme?

| cathalin a răspuns:

Depinde de necesitatile tale. La capitolul economie de spatiu, as alege un laptop. La capitolul configurare personala as alege un calculator pe care sa-l configurez dupa ceea ce mi-ar trebui mie. Hard-disk cu capacitate mare, mai mult RAM, placa video cat mai puternica, placa de sunet, TV tuner etc.
Totul depinde de preferintele fiecaruia.
Eu personal am un PC (cu o configuratie proprie, achizitionat in decembrie 2005 si merge perfect si in prezent, iar Windows-ul l-am instalat de 3 ori pana in prezent) si un laptop Acer Aspire 5735Z (achizitionat in decembrie 2008, pe care am instalat Windows-ul o singura data, dupa achizitie). Daca stii sa-l pastrezi in conditii cat mai optime, atunci il vei folosi la fel de bine, indiferent de model sau firma.
De stricat se strica toate la un moment dat, asta daca nu ai grija de ele pentru a functiona cat mai mult in conditii cat mai optime. Daca nu te pricepi la configurari si accesori, poti contacta un profesionist in domeniu pentru a-ti recomanda ceea ce ti s-ar potrivi.
Succes!

| mcrenma a răspuns:

Sincer eu am avut calculator si mi-am luat apoi laptop, cu speranta ca daca va fi si nou o sa fie si bun. Dar sincer am luat-o razna cu el. Se restarteaza aiurea, i-am reinstalat windowsul de 5 ori pe putin. Mai bine pc sincer happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculator, cred ca este mai bun.Pai...depinde de anti-virus si oricum calculatorul/laptopul trebuie reformatat odata la cateva luni.Eu am calculator si este bun big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculator...

| DoarSile a răspuns:

Eu unul as alege un laptop fiindca este si portabil si undeva la vreo 20-25 milioane te poti juca si jocuri pe el. si de stricat aman2 se pot strica acum depinde cum ai tu grija de el! bafta

| olitan12 a răspuns:

E mai bun calculatorul pentru ca daca ti se strica poti sai schimbi piesele