| Robyyyrobyyyyy a întrebat:

Calculatorul meu are 4 GB RAM (3.19 usable) si vreau sa imi mai cumpar o placa de 8 GB RAM, un prieten mi-a spus ca imi trebuie nu stiu ce placa speciala pentru ca calculatorul meu sa poata duca 8GB RAM in +, este adevarat? sau pot sa mi bag faca nici-o problema?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

1. Asigură-te ca placa de bază pe care o ai duce 12 GB RAM şi că are măcar două sloturi că altfel nu ai făcut nimic. Trebuie să o scoţi pe-aia de 4 dacă ai doar un slot.

2. Dacă treci de pasul ăsta ia o memorie de 8 de acelaşi tip (DDR2, DD3) şi aceeaşi frecvenţă cu aia pe care deja o ai.

3. Pune Windows pe 64 de biţi.

2 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Mai intai inainta sachieltui banii intereseaza-te daca placa e compatibila cu pcul tau

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa vezi cat ram maxim suporta placa de baza in primul rand
apoi sa iti pui si un sistem de operare pe 64 biti daca nu ai deja