| CiocolataAlbaAerata a întrebat:

Calculatorul meu nu mai porneste imediat cum apas pe buton. porneste dupa 3-4 minute. cateodata chiar se inchide singur din senin. care sa fie problema?

11 răspunsuri:
| Overseas a răspuns:

Sau poate ti-a cedat procesor-ul...Ia-ti temperaturile intr-un program gen hot cpu tester ca sa vezi daca se supraincalzeste. De asemenea poate fi stricata placa de baza..Nu ai de unde sa stii decat daca il duci la un service sa il diagnosticheze ca lumea.

| tteo92 a răspuns:

Salut!
Te pricepi sa demontezi un Pc?
Daca da, demonteaza-l tot si curata foarte bine praful din interiorul unitatii si din interiorul sursei si mai ales coolerul.
Dupa care faci un reset la bios si si-a revenit.
Stii cum se face resetul? Scoti bateria de pe placa de baza, o lasi asa pentru 5 minute, dupa care o reintroduci in aceas pozitie. Apoi poti aprinde pc-ul.
hai ca nu e asa greu.
Mult succes.

| Armatistul82 a răspuns (pentru tteo92):

Are baterie placa de baza, la cat timp trebuie sa cureti pcul?

| tteo92 a răspuns (pentru Armatistul82):

Pai depinde de cat de rau iti ruleaza, daca piesele din unitate sunt foarte bune,desi vezi ca iti ruleaza windows-ul, jocuri, filme, etc cam greu, atunci, posibil sa fie de la praful strans in interior.
Se poate curata o data la luna, eu cel putin asa il curat, dar bineinteles nu cu carpe, burete sau cu altceva, in mod normal se curata cu o solutie special pentru indepartarea prafului. Cum ar fi : Air duster.

| CiocolataAlbaAerata explică (pentru tteo92):

L-am curatat acum 2 saptamani. pana acum nu mi s-a mai intamplat asa ceva

| Danielbc a răspuns:

Du-te la un service sa ti-l curete

| nik14 a răspuns:

Se supraincalzeste, probabil ai peste 100 grade cand se autostinge.

| CiocolataAlbaAerata explică (pentru nik14):

Inainte statea 12 ore pornit si nu facea asa. acum nu mai stau atata la el

| tteo92 a răspuns (pentru CiocolataAlbaAerata):

Dar ai incercat vreodata sa il stergi de cand il ai?
Stiu ca poate sa stea mult un pc, dar totusi trebuie si curatat o data la ceva timp, daca vrei sa il intretii cum trebuie.
daca il ai de vreun an -doi, pun si daca nu l-ai curatat niciodata, pun pariu ca e plin de praf daca deschizi sursa, ceea ce face sa mearga foarte foarte greu.

| tteo92 a răspuns (pentru CiocolataAlbaAerata):

Atunci fa resetul la bios, sa revina la setarile lui din fabrica, poate ai setat pe auto shutdown si din cauza asta ti se tot inchide.

| nik14 a răspuns:

Eu am avut o problema similara, se oprea singur in 2-3 minute.
Problema mea a fost coolerul procesorului. Poti verifica de asemenea sa vezi daca se invarte.
Cumva miroase a incins?
Ai desfacut cooler-ul procesorului?
Acolo pe fund are o pasta numita "pasta termoconductoare", daca ai desfacut heatsinkul procesorului trebuie schimbata acea pasta.