| TeckTonik997 a întrebat:

Calculatorul meu se reseteaza continuu, cand incerc sa il pornesc, acesta functioneaza, se aude sunetul specific si apoi ventilatorul dar ecranul ramane negru uar apoi becul de pe ecran devine portocaliu din verde si...se reseteaza tot asa la nesfarsit. O data a pornit dar s-a blocat si a trebuit resetat si de atunci nu a mai vrut. Si daca nu ma insel, atunci ecranul a ramas cu becul verde. Am incercat sa conectez si alt monitor si nu a mers. Ce poate fii de vina? Ce pot face?
P.S. Raspunsurile gen:"Du-l la service" nu ma ajuta cu nimic.

3 răspunsuri:
| TeckTonik997 explică:

Nu am facut nimic la el de 2 ani si nici nu am instalat vreun program macar de cateva saptamani. Si nici nu a suferit socuri sau lovituri ca sa fie vreun contact. Momentan nu pot sa il desfac pentru ca nu am surubelnita doar in pivnita, ma rog. Ideea e ca, de obicei, ca sa il pornesc trebuie sa ii dau o palma usoara peste sursa. Atunci se aprind butoanele pe taste si mouse si porneste, altfel nu primeste curent. Oricum in bios sau oriunde altundeva nu am cum intra fiindca ecranul nu arata nimic. Desi, cand intra ventilatorul, in mod normal ar trebui sa intre reclama de la placa de baza.

| AleXzpm a răspuns:

1. scoate din priza apasa pe buton de start 30 sec, merge?
2.scoate din priza, scoate ramii, curata ramii, pune ramii, merge?
3. scoate din priza scoate bariere bios 1 minut, tine apasat pe start, merge?
4. scoate tot din el, mouse tastatura, monitor, porneste doar cu alimentare, porneste? daca daca e de la sursa, daca nu tot de la sursa cred ca e. leme know how it turns out m8

| Craciune a răspuns:

Pot fi mai multe cazuri, de exemplu eu am patit asa pe vechiul calculator si era de vina sursa. Dar mai poate fi temperatura ridicata a componentelor, erori de sistem sau incompatibilitate daca ti-ai pus recent o piesa noua pe pc.