| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat de departe as putea merge cu O.C. la un q6600 cu acest cooler: http://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/se-214/.
Ma-n doiesc ca prea mult... DAU FUNDA! (MB: G31M-S2L)

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,
Nu as recomanda mai mult de 3.2 Ghz.
Vezi cant de bine se mentine in 3.2 si daca rezultatele sunt bune poti incerca 3.4 ~ 3.6.

| anonim_4396 explică (pentru DrGeorge):

Cam ce temperatura ar trebui sa aiba? 75-80?

| DrGeorge a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar si cu OC daca folosesti o pasta termoconductoare cu conductibilitate termica mare ar putea sta sub 70.

| anonim_4396 explică (pentru DrGeorge):

Merg pe mana ta si-l duc la 3. 2Ghz.

6 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Coolerul costa mai mult decat face procesorul =)
In banii aia gasesti q9550.

| anonim_4396 explică (pentru CPAElites):

Durea-m-ar capu'... Tu raspunsde-mi la intrebare, lasa sfaturile astea! S-or gasi si la 65-70 de lei SH, da' probabil te duc o luna si se duc dracu'...Unu cat de cat de incredere e cam cat cooler-ul

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Procesoarele nu se ard cum crezi tu. Procesorul e componenta care are cele mai mici sanse din toate celelalte sa se arda. Si nu merita sa dai banii pe acel cooler, crede-ma. Mai bine cumperi un cpu xeon gasesti foarte ok pe okazii, de la useri seriosi, cu adaptor pentru skt 775. Si iesi mai bine ca performante. Plus ca sa faci ok pe placa aia de baza nu e recomandat, nu a fost o placa de oc nici cand era noua, acum ca mai adaugi si uzura, ii maresti sansele sa o omori.