| change12 a întrebat:

Cand aleg un procesor, conteaza generatia lui, ma refer la Intel, de exemplu, e mai bun un procesor i7 boardwell (a 5-a generatie) dual core sau un i7 haswell (a 4-a generatie ) quad?

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Prefer un i7 din a2-a generatie, poate chiar prima, quad core, decat un i7 broadwell dual core, ce sa mai zic de a4-a

| Sheldon a răspuns:

E mai bun quad chiar daca generatia e mai veche in cazul acesta, generatiile 5, 6 sunt cu instructiuni noi mai optimizate.

| Rav3n a răspuns:

Conteaza generatia, sunt mai bine optimizate, comunica mai bine cu componentele iar instructiunile sunt mai eficiente deci pot reduce consumul de curent etc. Un I7 quad de generatia a 4-a cu hyperthread face minuni happy