| ZaharescuCostin a întrebat:

Când apar memoriile RAM DDR5?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mie imi ajunge si DDR4 si 3000 mhz, nu stiu la ce va grabiti poate daca faceti rendari pentru filme sau mai stiu eu ce mari gaselnite.
In orice caz cred ca marea majoritate a cumparatorilor de piese scumpe si performante in materie de PC-uri o reprezinta pustii care se joaca!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Simpatic):

Dar nu a zis nimeni ca se grabeste. Poate doar intreba big grin

Si da, ajunge si DDR4, de mai mult nu am si nici nu am avut nevoie pana acum sau de o diferenta macar (in cazul meu). Plus ca se poate compensa usor prin cresterea RAM-ului numai.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prin 2021 ar fi planificat, desi... nimic nu mai este sigur de cand cu pandemia.

| GabiDumitrescu a răspuns:

2021, acum deja sunt in productie insa pentru aplicatii business. AMD si Intel au promis ca vor oferi chipseturi cu suport DDR5 in prima parte a lui 2021.

| zilog a răspuns:

AZI MI-AM CUMPARAT DE LA CHAS CONVERT
LAPTOP 700 GB RAM
Cpu i7

Dar pana azi nu am mai vazut nicaieri pe planeta laptop cu 700 gb ram ddr4

Am dat pe el la amanet 800 lire

Răspuns utilizator avertizat
| zilog a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

NCR fabricat anul acesta are 700 GB ram, 2 TB SSD-ul

Răspuns utilizator avertizat
| zilog a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Ram

Răspuns utilizator avertizat
| ViruseZ a răspuns:

Foarte curand, dar 2021 este un ETA foarte optimist.