| ClaudiuEly a întrebat:

Cand configurez un router intru pe ne pe site de configurare si la prima parte apare un username password si key.Ce scriu la username si password?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Gasesti manualul routerului pe net cu explicatii de la cum sa intri pe adresa routerului pana la o configurare optima.

In general routerele au:
user: admin pass: admin
user: admin pass: blank (spatiu gol)

Acum exista routerele configurate de provider cu userul si parola lor (aici gasesti userul si pass pe spatele routerului sau in contractul de internet).

| ReusxD a răspuns:

Trebuie in primul rand sa stii I.P de retea daca il stii intrii pe browser si scrii I.P-ul ijn bara de adrese si pe urma la password scrii admin/123 si la key admin/123.

| Sorinutsu a răspuns:

Salut, vezi ca ai in manualul de utilizare un user si o parola default, utilizeaza-le pe alea, dupa care poti sa iti schimbi tu cum vrei din router, bafta!

| ClaudiuEly explică (pentru Sorinutsu):

De fapt era vorba de acces account, acces password si wireless password

| bebbe97 a răspuns:

Buna pai scrii key tjy... sau ce e acolo eu am ruter alb de la klik net si scrii romtelecom sua la ce esti tu abonat si parola din spatele router-ului sper sa te descurci

| ClaudiuEly explică:

De fapt era vorba de acces account, acces password si wireless password iar routerul se numeste tenda w303r

| OnlyFourGames a răspuns:

Ussername:admin
Password:admin

astea sunt default, daca nu merg verifica spatele routerului pentru ussername si parola. Funda?